tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Wychowawczy po nowemu

 


Urlop wychowawczy to urlop bezpłatny. Rodzic nie otrzymuje w tym okresie zasiłku macierzyńskiego, ale podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, które opłacane są z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS. Prawo do urlopu wychowawczego mają rodzice, którzy byli zatrudnieni co najmniej przez sześć miesięcy. Można go wykorzystać w wymiarze 36 miesięcy. Teraz urlop wychowawczy może potrwać nawet do piątych urodzin pociechy. Dzięki temu, w odniesieniu do nowych regulacji w urlopach rodzicielskich, wszyscy rodzice mogą skorzystać ze wszystkich uprawnień przysługujących po urodzeniu dziecka.
Nowe przepisy nakazują, aby rodzice podzielili się urlopem wychowawczym. Każdemu z nich przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca wolnego. Jeśli z większej części urlopu korzysta matka, miesiąc wykorzysta ojciec ? lub na odwrót: matka będzie miała miesiąc wolnego, jeśli na urlopie przebywa ojciec. Nie można przekazać tego uprawnienia drugiemu z rodziców ? jeśli rodzic nie wykorzysta przysługującego mu miesięcznego urlopu, miesiąc przepada, a wymiar całkowity urlopu zostanie skrócony do 35 miesięcy. Jedna osoba może wykorzystać pełny urlop tylko w sytuacji, gdy drugi z rodziców nie żyje lub gdy nie przysługuje mu władza rodzicielska.
Dotychczas okres wolnego można było podzielić na cztery części. Obecnie urlop wychowawczy można wybrać w pięciu częściach. Nowela wydłużyła też o miesiąc okres, w którym oboje rodziców może równocześnie przebywać na wychowawczym. Rodzice mogą wspólnie zajmować się maleństwem nawet prze 4 miesiące.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 41 (848) z dnia 11 Października 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »