tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

Sprzedam wóz ciągnikowy, tel 668 197 ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Ciekawostki

 Wszechstronny Rafał

 
Nie tylko dla solenizantów

Jest to imię pochodzenia biblijnego. Po polsku brzmi Rafał, ale jest to przyswojona u nas forma greckiego imienia Rhaphael, które wywodziło się z hebrajskiego Raphael, znaczącego w dosłownym tłumaczeniu: Bóg uzdrowił, uleczył. Jam jest Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański (Tb 12,15) ? tak przedstawił się archanioł po wypełnieniu misji opisanej w starotestamentowej Księdze Tobiasza.
Rafał był przewodnikiem młodego Tobiasza w czasie podróży do Ragi, miasta w kraju Medów, na wschód od Niniwy. Tobiasz udał się tam, by upomnieć się o dług należny jego ojcu. Anioł pomógł Tobiaszowi poślubić Sarę, córkę Raguela i wypędzić rządzącego nią demona. Następnie, odebrawszy pieniądze, wrócili wszyscy do domu, gdzie Rafał uleczył ojca Tobiasza ze ślepoty. Dlatego archanioł Rafał uważany jest za patrona podróżnych i chorych. W apokryficznej "Księdze Enocha" Rafał jest aniołem rządzącym duchami zmarłych. W Kościele wspominany jest 29 września razem z Michałem, patronem złotników i Gabrielem, opiekunem Świętej Rodziny i patronem pocztowców. W gronie świętych i błogosławionych Kościoła noszących to imię jest dwóch Polaków: bł. Rafał Melchior Chyliński (1694?1741), franciszkanin, beatyfikowany 9 czerwca 1991 roku w Warszawie przez Jana Pawła II i św. Rafał Józef Kalinowski (1835?1907) inżynier wojskowy, uczestnik powstania styczniowego, zesłany na Sybir, kapłan, karmelita, kanonizowany w 1991 roku. W literaturze polskiej najbardziej znaną postacią jest Rafał Olbromski, główny bohater "Popiołów" Stefana Żeromskiego. Ekranizacja tej powieści w reżyserii Andrzeja Wajdy przyniosła znaczny wzrost popularności imienia w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Bardzo często nadawano je też w następnych dziesięcioleciach. Obecnie nosi je ponad 255 tys. Polaków.
Współczesny Rafał często myli swoją powierzchownością ? na pierwszy rzut oka sympatyczny i koleżeński, przy bliższym poznaniu okazać się może nerwowym cholerykiem, łatwo wpadającym z jednej skrajności w drugą. Ma jednak wszechstronne uzdolnienia i choć czasem na przeszkodzie staje mu brak silnej woli, niecierpliwość i lenistwo, osiąga całkiem niezłe rezultaty. Nie boi się większego wysiłku i zazwyczaj nigdy się nie poddaje. Uwielbia ryzyko, ale nie goni za tanią sławą czy intratnym zajęciem. Rafał posiada zazwyczaj uzdolnienia ścisłe i matematyczno?przyrodnicze, rzadziej humanistyczne. Jednak dobra pamięć i zdolności lingwistyczne oraz rozwinięty zmysł obserwacji pomagają mu osiągać sukcesy w skrajnie różnych zawodach ? od menedżera do kierowcy rajdowego. Doskonale sprawdza się też jako dziennikarz, pisarz lub aktor. Na każdym stanowisku jest dobrym pracownikiem. W bezpośrednich kontaktach jest pogodnie nastawiony do otoczenia, bezpośredni i prostoduszny. Zawsze uśmiechnięty, uczynny i opiekuńczy, z dużym poczuciem humoru, którym zaraża otoczenie. Wierny przyrzeczeniom i obietnicom, zdarza mu się jednak zapomnieć o ustalonym terminie, gdy uwagę zaprzątnie mu? atrakcyjna brunetka. Ma bowiem słabość do pięknej płci, która łatwo ulega jego osobistemu urokowi i szarmanckiemu zachowaniu. Długo zastanawia się nad ostatecznym wyborem partnerki. Żeni się z dobrą, mądrą, a do tego ładną kobietą, która cierpliwie potrafi znieść jego roztargnienie i bałaganiarstwo w życiu codziennym. Prowadzą otwarty, gościnny dom, w którym spotkania towarzyskie przeciągają się nieraz do rana. W sumie Rafał to interesujący człowiek, przy którym nikt nie będzie się nudzić.

Znani imiennicy:
Rafał Królikowski ? aktor,
Rafał Kądziela ? burmistrz
Rafał Kubacki ? dżudoka,
Rafał Malczewski ? malarz,
Rafał Olbrychski ? aktor
Rafał Piszcz ? kajakarz,
Rafał Szukała ? pływak,
Rafał Wojaczek ? poeta.

Życzenia Rafałom możemy złożyć już 24 stycznia, a także 20 czerwca, 24 i 29 września oraz 24 października.
Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (914) z dnia 23 Stycznia 2015r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »