tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Wraca problem dopalaczy

 
Mimo dużego nakładu pracy i środków finansowych poniesionych przez rząd na walkę z dopalaczami problem ten nadal powraca





Dopalacze to potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie człowieka jak największego efektu narkotycznego. Działają one na ośrodkowy układ nerwowy, po ich zażyciu zmienia się nastrój człowieka. Termin "dopalacze" używany jest potocznie i nie ma on charakteru naukowego. Oficjalnie używa się nazwy środek zastępczy, który Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii definiuje jako "substancję pochodzenia naturalnego lub syntetycznego w każdym stanie fizycznym lub produkt, roślinę, grzyba lub ich części, zawierające taka substancję, używane zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej, których wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nie jest regulowane na podstawie przepisów odrębnych".
Pojawienie się dopalaczy nie jest zjawiskiem nowym, jednakże ujawnia się ono w niespotykanej dotychczas skali, zarówno pod względem licznych nowych związków, ich różnorodności jak i dostępności. Większość nowych substancji psychoaktywnych pojawiających się na europejskim rynku nielegalnych narkotyków jest syntetyzowana przede wszystkim w Chinach oraz w mniejszym stopniu w Indiach. Produkty te obecnie najczęściej sprzedawane są drogą internetową, między innymi jako wyroby kolekcjonerskie, preparaty do czyszczenia komputerów, talizmany czy ozdoby choinkowe, z zaznaczeniem na opakowaniu, że nie są to produkty przeznaczone do spożycia przez ludzi.

Dlaczego dopalacze są niebezpieczne?
Eksperci twierdzą, że dopalacze są coraz groźniejsze, bo ich skład zmienia się jak w kalejdoskopie i tak naprawdę nie wiadomo co w nich jest. Producenci tak komponują skład produktów, by nie zawierały substancji zakazanych prawem a dawały efekt psychostymulacji. W zależności od spożytej substancji u człowieka mogą wystąpić różnorodne objawy: przypływ energii, podwyższenie nastroju, rozdrażnienie, huśtawka nastroju, pobudzenie psychoruchowe, napady szału, stany depresyjne, halucynacje wzrokowo?słuchowe, a także utrata apetytu, bezsenność, przekrwienie gałek ocznych, wymioty, biegunka. Powodowane przez dopalacze zmiany świadomości i stany pobudzenia ograniczają zdolność oceny i kontroli sytuacji, co zwiększa ryzyko niebezpiecznego wypadku, urazu a także utraty świadomości. Używanie dopalaczy może powodować skutki śmiertelne, w szczególności w połączeniu z alkoholem lub lekami. Problem z zażywaniem dopalaczy jest o tyle skomplikowany, że osoby które je brały nie wiedzą jakie substancje i dawki znajdowały się w ich składzie. Osoba trafiająca do szpitala z objawami zatrucia jest trudna do zdiagnozowania i dalszego leczenia.
PSSE w Opocznie wraz z Powiatową Komendą Policji podejmuje wspólne działania profilaktyczne w zakresie dopalaczy. Na bieżąco prowadzony jest monitoring środków zastępczych w dyskotekach i pubach na terenie powiatu. W ubiegłym miesiącu pracownicy sanepidu odwiedzili sklepiki szkolne i sklepy wokół szkół, zwracając uwagę na sprzedawany asortyment. Pracownicy sanepidu apelują do rodziców, aby zwracali szczególną uwagę na zakupy robione w Internecie przez ich dzieci. Należy pamiętać, że każdy produkt wprowadzany do sprzedaży powinien mieć na opakowaniu wyszczególniony skład, miejsce produkcji i datę ważności, szczególnie jeśli chodzi o suplementy diety, preparaty dla kulturystów czy środki na odchudzanie.

Jak chronić dziecko?
Udowodniono, że największą moc chroniącą dziecko ma okazywanie mu miłości i zainteresowania jego życiem. Rodzice powinni dać odczuć dziecko, że jest dla nich najważniejsze, znać jego przyjaciół, zainteresowania i sposoby spędzania wolnego czasu. Bardzo ważny jest kontakt z dzieckiem, częste rozmowy, liczenie się z jego zdaniem a przede wszystkim uważne słuchanie, nieignorowanie trudnych tematów o dojrzewaniu, narkotykach, alkoholu. Utrzymując dobre relacje z dzieckiem należy pamiętać o jasnym ustaleniu zasad i granic dotyczących zachowania dziecka, jego obowiązków, godzin powrotu do domu itp. i konsekwentnym ich respektowaniu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (851) z dnia 1 Listopada 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »