tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Wosk - cenny produkt pszczelego ula

 
Opoczyńscy pszczelarze przed dożynkami w Ostrowie


Wosk wydzielany jest w postaci płynnej przez cztery pary gruczołów woskowych, znajdujących się w przedniej części brzusznej pszczoły robotnicy. Wydostaje się poprzez kanaliki, dostaje się na powierzchnię oskórka i zastyga w cieniutkie łuseczki. Łuseczka woskowa waży od 0,0008 do 0,002 g ? na gram wosku potrzeba od 500 do 1250 łuseczek.
Jedna pszczoła jest w stanie wyprodukować w ciągu swojego życia 50 mg wosku, co stanowi połowę wagi jej ciała. Rodzina pszczela może wytworzyć 2?3 kg wosku w ciągu roku. Do wyprodukowania 1 kg wosku pszczoły zużywają ok. 3,6 kg miodu.
Pszczoły robotnice wydzielające wosk, zazwyczaj w wieku 10?18 dni, wypełniają wole miodem i uwiązują się u powały gniazda, tworząc rodzaj zwisających łańcuszków. Robotnica z gotowymi łuseczkami woskowymi odrywa się od łańcuszka i przechodzi na miejsce budowy, gdzie dalszą obróbką wosku zajmują się starsze robotnice.
Wosk służy rodzinie pszczelej do budowy plastrów potrzebnych do wychowu młodych pszczół (gdzie matka pszczela wcześniej składa jaja), do magazynowania pierzgi i miodu. Ponadto plastry służą do przekazywania informacji między pszczołami pod wpływem drgań i zmian temperatury. Plastry ze świeżego wosku są początkowo białe, w miarę upływu czasu zmieniają barwę na żółtą poprzez zielonkawą, aż do ciemnobrązowej. Coraz ciemniejszą barwę zawdzięcza wosk propolisowi, którym robotnice pokrywają komórki, polerując je w celu dezynfekcji.
Podkreślić należy, jak bardzo przedziwną konstrukcję stanowi plaster pszczeli, gdzie 1 dm2 świeżej woszczyny, ważący zaledwie 8 g, wytrzymuje obciążenie 300 g miodu obustronnie położonego w komórkach wymienionej powierzchni plastra.
Wosk ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, np. w elektrotechnice, do impregnacji dzieł sztuki, do konserwacji drewna, renowacji mebli, skór, rzemieni, jeździeckich siodeł. Ma szerokie zastosowanie w protetyce stomatologicznej, w farmacji, medycynie oraz w kosmetyce jako ważny składnik maści, kremów, maseczek.
Żucie pustego, dziewiczego plastra, względnie plastra dziewiczego napełnionego miodem, korzystnie wpływa na narządy oddechowe, pomaga w leczeniu zatok nosa, kataru siennego i astmy. Zużytych plastrów nie należy połykać, gdyż wosk jest ciężkostrawny.
Do łask wracają świece woskowe, które niegdyś były w powszechnym użyciu. Woskowe świece ujemnie jonizują powietrze, powinny się palić przynajmniej 5 minut dziennie tam, gdzie działa komputer, telewizor ? po uprzednim przewietrzeniu pomieszczenia. Płomień świecy woskowej neutralizuje zapach dymu tytoniowego, wprowadzając do pomieszczenia zdrowotny mikroklimat pachnący miodem i propolisem. Świeca woskowa palona przed snem daje głęboki, spokojny i zdrowy sen.

Rafał Goworek
Prezes Rejonowego koła Pszczelarzy w Opocznie







Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (792) z dnia 14 Września 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »