tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 "Wolo-wianki"

 
W sobotę, 22 czerwca w Woli Załężnej odbyła się noc świętojańska, słowiańskie święto obchodzone w całym kraju jako sobótka, palinocka lub noc kupały. Święto ognia, wody, księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, w Woli Załężnej obchodzone było pod hasłem

Organizatorem imprezy już po raz drugi były członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołectwo. Integracyjne spotkanie zgromadziło grono gości, przedstawicieli władz miasta i powiatu, kół gospodyń wiejskich z terenu gminy, a także gości z Kielc, Warszawy i Grójca.
Wszystkich przybyłych serdecznie powiał radny i sołtys, Wiesław Wołkiewicz, który pochwalił inicjatywę pań z KGW organizujących tego typu przedsięwzięcia. "Wolo?wianki" były także okazją, by podziękować wszystkim tym, którzy wsparli organizację imprezy. Widzowie zaśpiewali im sto lat, a potem wręczono kwiaty.
W znakomitych konferansjerów wcielili się Natalia Wijata i Tomasz Chmal, którzy ciekawie i z humorem poprowadzili imprezę. Część artystyczną rozpoczął występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woli Załężnej. Dzieciaki do występu przygotowały nauczycielki Edyta Kałużyńska, Agnieszka Jończyk i Małgorzata Knop. Swoimi tańcami i znanymi i lubianym piosenkami dzieciaki wprowadziły wszystkich w doskonały nastrój. Po nich utwory o tematyce biesiadnej prezentowały "Bukowianki", a na ludową nutę śpiewały "Kraśniczanki". Wirtuozerią na ksylofonie zaprezentował Wojciech Turek. Potem na scenie zaprezentowała się "Melodica", która śpiewała o raju, maju, łzach i bzach. Publiczność do łez rozbawił znany już i lubiany kabaret "Budka kogutka". Skecze traktujące z przymrużeniem oka otaczającą rzeczywistość bardzo przypadły widzom do gustu. Jako ostatnie na scenie prezentowały się gospodynie wieczoru "Wolo?wianki", które swoim repertuarem wprowadziły wszystkich w klimat nocy świętojańskiej. Pieśniami "W polu lipeńka", czy też "Nad wodą stajała" rozpoczęły obrzęd puszczania wianków na wodzie.
Po obrzędzie zaczęła się zabawa taneczna można by rzec do białego rana, bo skończyła się dopiero o trzeciej nad ranem. Uczestnikom sobótki przygrywał zespół "Paradoks".
Warto dodać, że obok uczty dla ducha organizatorzy przygotowali też coś dla ciała. Panie z KGW dla mieszkańców wsi i zaproszonych gości przygotowały zalewajkę i pierogi. Były także pieczone kiełbaski, lody, ciasta i wiele innych. Dla dzieci natomiast wiele atrakcji i upominki przygotował jeden ze sponsorów.
Drugi wieczór nocy świętojańskiej w Woli Załężnej należy uznać za bardzo udany. Publiczność dopisała, pogoda też tylko komary nieco dokuczały. Za naszym pośrednictwem organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy wsparli organizację imprezy. Dziękują także licznie przybyłej publiczności, która naprawdę świetni się bawiła.


ZG   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (833) z dnia 28 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »