tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Wojewódzkie Święto Ludowe 2012

 
Jak co roku, członkowie PSL zorganizowali obchody Święto Ludowe. Tym razem obchody odbyły się 27 maja w na stadionie Ceramiki Paradyż w Wielkiej Woli. Na uroczystości przybyli ludowcy ze wszystkich powiatów województwa

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Paradyżu, której przewodniczył proboszcz, ks. prał. Adam Władysław Myszkowski. Po nabożeństwie, orkiestra strażacka, poczty sztandarowe i oficjalni goście, przemaszerowali z kościoła na stadion, na którym odbyła się oficjalna część uroczystości. Obecnych powitali i imprezę poprowadzili dyrektorka MDK Monika Matusiewicz, prezes ZW ZMW w Łodzi Piotr Wojtysiak oraz prezes ZW Forum Młodych Ludowców w Łodzi Marcin Skorupiński.
Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał Artur Bagieński ? członek rady naczelnej, wicemarszałek województwa łódzkiego. Powitał gości oraz podziękował wszystkim obecnym na tegorocznych obchodach za to, że wspólnie z członkami PSL zechcieli przeżywać ich przywiązanie do tradycji i wiary. Zwrócił uwagę na to, że każdego roku Święto Ludowe gromadzi coraz większą liczbę ludzi, którzy z dumą stoją pod zielonymi sztandarami. ? Nasze święto wraz z ?Rotą? i czterolistną koniczynką stanowi symbolikę ruchu ludowego. Jest elementem integracji, znakiem naszej tożsamości ? powiedział. Kolejnym punktem było wręczenie odznaczeń zasłużonym dla ruchu ludowego. Najwyższe wyróżnienie Stronnictwa, jakim jest medal ?Za zasługi dla ruchu ludowego im. Wincentego Witosa?, wręczone przez prezesa ZW PSL w Łodzi Mieczysława Łuczka otrzymali: Jerzy Tybura (pow. poddębicki), Seweryn Błaszczyk (pow. łaski) oraz Edward Szewczyk (pow. sieradzki). Złotą Koniczynką zostali odznaczeni: Elżbieta Sarnik (pow. zduńskowolski), Jerzy Kaczmarek (pow. radomszczański), Tomasz Dobrzyński (pow. sieradzki), Lech Chałbiński (pow. opoczyński) oraz Piotr Sęczkowski (pow. poddębicki).
Po przyznaniu odznaczeń, głos zabrał poseł Mieczysław Łuczak. Zwrócił uwagę obecnych na fakt, że właśnie mija 116 lat od ustanowienia PSL, ale dopiero od 1931 roku zaczęto obchodzić Święto Łudowe. ? To święto to spotkanie ludzi dobrej woli i ogromnego serca. Ludzi, którzy pielęgnują tradycję narodowe i polskość, która dziś jest tak bardzo cenna ? zaznaczył.
Kolejnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu ?Kobieta wyjątkowa PSL 2012?. Laureatką została, pochodząca z powiatu opoczyńskiego, Marianna Śmiechowska. ? To bardzo miłe wyróżnienie. A moja wyjątkowość polega na tym, że zawsze jestem sobą ? mówiła tuż po odebraniu pamiątkowej statuetki.
Zwieńczeniem tegorocznego wojewódzkiego Święta Ludowego były występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się dwa zespoły ludowe: ?Kuniczanki? i ?Tramblanka?. Przed publicznością wystąpił także Kazimierz Kowalski, który przygotował koncert zatytułowany ?W krainie uśmiechu?.
Przybyli na uroczystości mieli okazję podziwiać prezentacje przygotowane przez przedstawicieli poszczególnych gmin, a w każdej z wystawek skosztować regionalnych potraw. Wybór był naprawdę duży: od chleba za smalcem, przez pierogi, aż po kapustę z grochem i żurek z jajkiem i kiełbasą, który niewątpliwie cieszył się największym powodzeniem. Wszyscy, którzy odwiedzili poszczególne punkty promocyjne mogą zaświadczyć o typowo polskiej gościnności. Poza degustowaniem, można było w nich posłuchać opoczyńskich przyśpiewek, podziwiać stroje regionalne oraz pogawędzić z paniami z KGW.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (777) z dnia 1 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »