tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

  Wmurowali kamień węgielny

 
Drugie życie opon samochodowych



Plac pod nowy zakład święci ks. Adam Stępień



W niedzielę, 4 września w Owadowie (gm. Sławno) miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego i poświęcenie placu pod budowę nowego zakładu produkcyjnego. W zakładzie przetwarzane będą zużyte opony samochodowe. Inwestorem jest Vinderen z siedzibą w Warszawie. Proekologiczna inwestycja będzie współfinansowana przez Unię Europejską. Głównym wykonawcą jest firma Rex?Bud.
Podczas niedzielnej uroczystości inwestorzy, wykonawcy oraz przedstawiciele samorządu podpisali akt erekcyjny potwierdzający, że dołożą wszelkich starań, aby budowa tego obiektu przebiegła sprawnie, bezpiecznie oraz zgodnie z obowiązującym prawem. Poświęcenia placu budowy dokonał proboszcz parafii w Sławnie ks. Adam Stępień.
Rozpoczęta inwestycja ma mieć cykl kilkumiesięczny. Uruchomienie produkcji planowane jest na lipiec 2012 roku. Nakłady finansowe na realizację przedsięwzięcia wyniosą około 40 mln zł.
Powierzchnia obiektu wyniesie 6,5 tys. m2, na którą ma się składać część magazynowa (4,5 tys. m2), 1,5 tys. m2 części produkcyjnej oraz budynek biurowy. Całość działki zajmuje około 1 ha.
Budynki mają być gotowe już na początku zimy. Co istotne, firma zapewni miejsca pracy miejscowym. Zakład będzie zatrudniał około kilkudziesięciu pracowników z regionu.
Spółka od wielu lat systematycznie inwestuje w nowoczesne technologie, a wprowadzenie ich pozwoli wytwórcom odpadów na minimalizację szkodliwego wpływu na środowisko. Dzięki inwestycji opony dostaną drugie życie.

* * *
Coraz większym problemem na całym świecie staje się składowanie odpadów przemysłowych. Wśród odpadów powstających w szczególnie dużej masie są opony samochodowe. Można przyjąć, że w Polsce rocznie powstaje około 200 tys. ton odpadów tego typu. Należy jednak liczyć się z większym niż przewidywano wzrostem ilości zużytych opon, spowodowanym rozwojem motoryzacji w Polsce.
Obecnie zużyte opony są najczęściej spalane w piecach w przemyśle energetycznym. Powoduje to emisję zanieczyszczeń powietrza z uwagi na uwalniające się w procesie spalania trujące substancje. Trudność zagospodarowania zużytych opon samochodowych wynika z tego, że są kompozytami gumy, włókna lub stali.
Realizacja projektu umożliwi wdrożenie technologii, instalację niezbędnej infrastruktury, maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie recyklingu i produkcji. Wykorzystana przez Vinderen technologia wielostopniowego recyklingu chce wprowadzić na rynek produkty mające zastosowanie w budowie inżynierii lądowej. Nowa technologia recyklingu umożliwi wielostopniowe rozdrobnienie i oddzielenie składników opon w taki sposób, aby granulat gumowy, włókno polimerowe i drut zbrojący stanowiły bazę surowcową do wykorzystania w produkcji przemysłowej, np. w nawierzchniach drogowych czy terenach rekreacyjnych. Wdrożenie innowacyjnych produktów przyczyni się do uzyskania oszczędności w zużyciu zasobów naturalnych, takich jak ropa naftowa, czy kauczuk naturalny, który obecnie dodawany jest do wyrobów gumowych.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (739) z dnia 9 Września 2011r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »