W środę, 17 marca Warsztat Terapii Zajęciowej miał gości. Gminni radni i burmistrz sprawdzili, jak placówka radzi sobie po przeprowadzce
Wiosenne upominki dla samorządowców
Na początku spotkania kierownik Andrzej Krzyżanowski odniósł się do ponadczteroletnej historii WTZ-etu. Przypomniał wydarzenia z 2005 i 2006 roku, mówił o oczekiwaniach rodzin osób niepełnosprawnych z terenu gminy, o nieustannym procesie poznawania się, nabywania nowych umiejętności, o kształtowaniu charakterów zarówno samych podopiecznych jak i kadry placówki.
Po tej swego rodzaju podróży sentymentalnej przyszła kolej na aktualne fakty z życia warsztatu. - To bardzo ważne, że osoby z niepełnosprawnością nadal mają miejsce, w którym czują się potrzebne i mogą rozwijać własne zainteresowania. Dzięki przeprowadzce na ulicę Braci Kobylańskich WTZ zyskał możliwość rozszerzenia działalności o kolejną pracownię terapeutyczną. Szansę tę wykorzystał. Przyjęto nowych uczestników, zwiększono także zatrudnienie do 9,5 etatu - powiedział kierownik. - Stworzono nam doskonałe warunki do dalszej, skutecznej pracy mającej na celu terapię zajęciową. Kondygnacja budynku, w którym mieści się warsztat, nie posiada żadnych barier architektonicznych.
Potem nastąpiły podziękowania. Otrzymali je samorządowcy, pracownicy UGiM oraz wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby warsztat nie zniknął z mapy gminy. Goście otrzymali ozdobne kartki wykonane przez uczestników zajęć.
Kulminacyjnym punktem spotkania była krótka inscenizacja „Małego księcia”. - W przygotowanie sztuki nasi podopieczni włożyli wiele wysiłku, pracy i serca - mówi instruktorka terapii zajęciowej Ewa Bulska. - Choreoterapia jest formą terapii, która najpełniej pozwala wyrazić swoje emocje, przeżycia, poczuć się kimś ważnym i spełnionym.
Dopełnieniem bardzo udanej części artystycznej był występ Arkadiusza Nowaka - laureata powiatowych eliminacji 55. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który jako jedyny z recytatorów otrzymał wyróżnienie. Po występach goście zostali oprowadzeni po nowej siedzibie WTZ-etu. Mieli okazję zapoznać się z programami pracy poszczególnych pracowni.
Dodajmy, że przez cztery lata funkcjonowania drzewicki warsztat wziął udział w ponad stu rozmaitych inicjatywach, wydarzeniach kulturalnych, imprezach okolicznościowych i wyjazdach krajoznawczych. Wśród podopiecznych są laureaci konkursów literackich, przeglądów teatralnych, zawodów sportowych. Lista sukcesów może imponować, jednak chyba najważniejszym osiągnięciem placówki jest zmiana postrzegania osób niepełnosprawnych przez lokalną społeczność gminy i miasta.
|