tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Wizyta w Wilnie

 
Delegacja z Opoczna wzięła udział w Jubileuszu 20-lecia polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca „Zgoda”





Jubileusz odbył się 19 grudnia Teatrze Arena w Wilnie. Przed prawie tysięczną widownią zespół „Zgoda” zaprezentował specjalnie przygotowany program, który składał się z dwóch części. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło znakomitości ze świata kultury Litwy, w tym delegacji z Opoczna. Jubileuszowe widowisko przygotowane przez Zespół Pieśni i Tańca „Zgoda” w pierwszej części przedstawiało „Pana Tadeusza” jako rockową operę. Przedstawienie zrobiło duże wrażenie na widzach w wypełnionej po brzegi sali teatru. Młodzi tancerze i śpiewacy, znakomicie władający językiem polskim przedstawili w niezwykle żywy i nowoczesny sposób dzieło Mickiewicza. Ponad godzinne show zakończyło się owacją na stojąco.
W drugiej części zebrani mogli wysłuchać i zobaczyć specjalność zespołu - widowisko złożone z kilku tańców i pieśni polskich. Były więc mazury z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, tańce regionu rzeszowskiego, sądeckiego oraz znane pieśni ludowe. Przyszedł w końcu czas na gratulacje i wyróżnienia dla zespołu. Kierownictwo i wielu członków „Zgody” otrzymało odznaczenia od ministra kultury i dziedzictwa narodowego, jak również mnóstwo wyróżnień od litewskich organizacji polonijnych. Kierownik artystyczny i choreograf Henryk Kasperowicz odbierał wiele prezentów od przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji i miejscowości. Wśród nich byli także opocznianie. Oprócz upominków i listu gratulacyjnego od burmistrza Opoczna i rady miejskiej na ręce Henryka Kasperowicza trafiło zaproszenie do udziału w obchodach 30-lecia istnienia naszego domu kultury i 50-lecia działalności opoczyńskiej „Tramblanki”. Zespół „Zgoda” został założony przed 20 laty jako szkolny zespół podwileńskiej miejscowości Rudamino. Dzisiaj liczy około stu osób, a należy do niego młodzież z całej Wileńszczyzny. „Zgoda” jest często określana jako reprezentacyjny zespół Związku Polaków na Litwie.
W ciągu 20 lat zespół miał ponad tysiąc koncertów - na Litwie, w Polsce i w Europie. Koncertował w Irlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Norwegii, Niemczech, we Włoszech.
„Zgoda” jest stałym uczestnikiem Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów w Rzeszowie, Festiwalu Zespołów Kresowych w Mrągowie, Festiwalu Zespołów Folklorystycznych Krajów Nadbałtyckich „Bursztynowa Kolia” w Elblągu. Jest laureatem wielu nagród. Z okazji 20-lecia działalności artystycznej zespół został odznaczony odznaką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej”.


hyd   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (651) z dnia 8 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »