tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Wizyta studyjna w Wielkopolsce

 





W związku z budowaniem partnerstw lokalnych przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka z Poznania, w ramach projektu 1.19 Zintegrowany System Wsparcia Ekonomii Społecznej, którego liderem jest Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, 11?13 czerwca odbyła się wizyta studyjna, w której udział wzięli przedstawiciele samorządu lokalnego gminy Żarnów, przedstawiciele instytucji rynku pracy, opieki społecznej oraz organizacji pozarządowych z gminy Opoczna, Drzewicy oraz przedstawiciele z gminy Ulhówek w woj. lubelskim.
Wizyta rozpoczęła się udziałem opoczyńskiej delegacji w sympozjum zatytułowanym ?Gospodarka solidarna w strategii rozwoju wspólnot lokalnych? podczas którego prezentowane były modelowe partnerstwa lokalnego na rzecz przedsiębiorczości społecznej w Wielkopolsce. W planie wizyty studyjnej było również poznanie zasad funkcjonowania partnerstwa lokalnego na przykładzie partnerstwa czarnkowsko?trzcianeckiego.
W programie wizyty studyjnej było również zwiedzanie Diakonijnej Spółki Zatrudnienia w Kwilczu, która powstała z inspiracji i współpracy niemieckiej fundacji Wohnen und Beraten z polskimi organizacjami pozarządowymi: Fundacją Barka, Stowarzyszeniem Dla Ludzi i Środowiska, gminą ewangelicko?augsburską w Poznaniu i gminą Kwilcz. Jest to model edukacji i integracji zawodowej i społecznej, wzorowany na doświadczeniach niemieckich, gdzie edukacja łączy się ściśle z zatrudnieniem. Głównym celem działalności spółki jest kształcenie zawodowe i nabywanie kwalifikacji przez osoby wywodzące się ze środowisk dotkniętych długotrwałym bezrobociem, niepełnosprawnością, uzależnieniem czy bezdomnością. Przygotowanie zawodowe połączone jest z integracją społeczną i zatrudnieniem. Obecnie spółka zajmuje się szyciem odzieży roboczej dla Volkswagena w Poznaniu.
Delegacja z Opoczna zwiedziła również Spółdzielnię Socjalną w Chudobczycach, która zajmuje się prowadzeniem centrum konferencyjnego, schroniska nocegowego dla 45 osób oraz wiejskiego Dworku z jadalnią i salami konferencyjnymi. Obecnie jest na etapie uruchamiania produkcji makaronu ekologicznego, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Ciekawym rozwiązaniem problemów z reintegracją zawodowa i społeczną osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy zaprezentowało Stowarzyszenie Integracyjne Wspólnot Barki w Chudobczycach, które prowadzi gospodarstwo ekologiczne na powierzchni 460 ha (300 ha stanowią pola uprawne a 160 ha łąki). Zajmuje się również hodowlą 220 kóz, 300 owiec i 80 świń. Poza tym stowarzyszenie prowadzi bibliotekę, klub bilardowy, kawiarenkę internetową oraz siłownię.
Zdaniem uczestników wizyty takie rodzaj działalności społecznej jaką stworzyła Fundacja Wzajemnej Pomocy Barka z Poznania, warto przenieść na nasz grunt.


Kazimiera Frączak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (780) z dnia 22 Czerwca 2012r.
W dziale Aktualności dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »