tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Wizyta robocza

 





12 listopada Opoczno odwiedzili pracownicy Muzeum Pamięci Holocaustu z Waszyngtonu.
Wizyta jest efektem projektu muzeum, który ma na celu zbieranie materiałów na temat świadków martyrologii narodu żydowskiego. Projekt jest realizowany na całym świecie i trwa od 1997 roku, a w Polsce od 1998 r. Jak dotąd przeprowadzono ponad 300 wywiadów. W Opocznie przeprowadzono kilka wstępnych rozmów, ale to na razie pierwsze spotkanie i być może takich wizyt będzie więcej. Wstępnie druga sesja nagrań świadków ma odbyć się na przełomie stycznia i lutego 2010 r.
Do Opoczna przybył Nathan Beyrak, dyrektor projektu odpowiedzialny za zbieranie materiałów m.in. w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Łotwie, Litwie, Mołdawii, Holandii, Rumunii, Serbii, Ukrainie i Polsce.
Wizyta pracowników Muzeum Pamięci Holocaustu była możliwa dzięki nawiązaniu współpracy z opoczyńskim muzeum, a jej efekt trafi także do zbiorów w Opocznie.
Nathan Beyrak wraz z asystentami pytał opocznian pamiętających lata okupacji o swoje wspomnienia związane z terrorem okupanta, zbrodniami na okolicznej ludności, grabieżami mienia itp. Osobne pytania dotyczyły tworzenia getta w Opocznie, sytuacji ludności żydowskiej, przypadkowych jak i masowych egzekucji, likwidacji getta.
Okazało się, że pan Nathan około 10 lat temu przeprowadzał wywiad z mieszkańcem Opoczna Aaronem Karmi, mieszkającym wtedy już w Izraelu. Znał więc doskonale sytuację ludności pochodzenia żydowskiego w naszym mieście w okresie okupacji. Okazało się, że przed likwidacją opoczyńskiego getta, Niemcy wywiesili w Opocznie plakaty informujące Żydów o rzekomym transporcie do Palestyny. Ten podstęp pozwolił w dość sprawny sposób zgromadzić więźniów getta na placu Kilińskiego, a potem wyprowadzić za miasto, gdzie zostali wprowadzeni do pociągu. Jak się później okazało, pociąg zamiast do Palestyny zawiózł ich w ostatnią drogę do Treblinki. Szkoda, że owy plakat nie zachował się do dziś.
Pracownicy Muzeum Pamięci Holocaustu w tej sesji wywiady przeprowadzali również w Lublinie, Międzyrzeczu Podlaskim, Rawie Mazowieckiej i kilku innych miejscowościach.
W Opocznie doszło również do spotkania z Rafałem Kądzielą, radnym Rady Miasta. Nathan Beyrak zobowiązał się do pomocy i współpracy nad projektem upamiętnienia bytności Żydów w naszym mieście. Być może uda się nawiązać kontakt z żyjącymi potomkami opoczyńskich Żydów i zebrać materiały na ten temat.
Przy okazji apelujemy do mieszkańców Opoczna i okolic o przekazywanie pamiątek, fotografii, dokumentów do opoczyńskiego muzeum. Wszelkie materiały po skanowaniu lub ewentualnym wykorzystaniu na wystawie zostaną zwrócone. O efektach pracy Muzeum Pamięci Holocaustu w Opocznie będziemy informować.


hyd   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (645) z dnia 20 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »