tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Wiosenne święto zmarłych

 
Co kraj...Współczesne papierowe pieniądze, zwane także piekielnymi pieniędzmi. Emitent: Bank Piekielny


W Chinach (i innych krajach Dalekiego Wschodu) 106 dni po przesileniu zimowym, zwykle w okolicach 4?5 kwietnia, obchodzone jest Święto Zmarłych, zwane Świętem Qing Ming, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy święto czystości i jasności. Znane jest również jako Dzień Czyszczenia Grobów, poświęcony pamięci zmarłych. Ustanowił je cesarz Xuanzong z dynastii Tang w 732 roku, a przywrócone zostało w 2008 roku, po 59 latach.
Jakkolwiek oficjalną religią współczesnych Chin jest raczej brak religii, to pod względem religijnym są one otwartym i tolerancyjnym krajem. Większość osób uważa się za ateistów, jednak buddyzm, taoizm i konfucjanizm a przede wszystkim wierzenia ludowe, nadal odgrywają tu znaczącą rolę.
Kult przodków jest elementem wspólnym dla wyznawców wszystkich religii w Chinach. Tradycyjna kultura chińska i poszczególne wyznania bez wyjątku przywiązują dużą wagę do szacunku dla starszych oraz miłości i poszanowaniu dla swoich przodków. Wierzy się, że zmarli członkowie rodzin mogą mieć wpływ na powodzenie tych żyjących. Należy zatem zrobić wszystko, by zapewnić im dobre warunki w życiu pozagrobowym. Palenie kadzidełek, mających zapewnić powodzenie tak żywym jak i zmarłym, jest tylko niewielkim elementem kontaktu ze światem pozagrobowym. Chińczycy, by oddać hołd swoim przodkom, zwykle składają im ofiary z jedzenia, modlą się, palą świece. Odbywa się to przy grobach, w specjalnych świątyniach cmentarnych lub w domowych kapliczkach. Każdy czas na oddanie im czci jest odpowiedni ? przed ważnym wydarzeniem, jako dziękczynienie lub jeden z czasów przemian, przez które można rozumieć również przemiany zachodzące w naturze.
Raz do roku, zazwyczaj 4 lub 5 kwietnia, Chińczycy obchodzą poświęcone przodkom święto Qing Ming ? odpowiednik obchodzonego przez nas dnia Wszystkich Świętych. W Azji to święto bardziej kulturowe niż religijne, a jego obrzędy mają długą tradycję. Święto obchodzone było już w czasach starożytnych, wówczas odwiedzanie grobów zmarłych obywało się nawet raz na dwa tygodnie. Podczas uroczystości, nad grobami urządzano pikniki, odbywały się tańce, śpiewano radosne piosenki. Ceremonie były tak uroczyste i kosztowne, że w 732 roku nakazano ludziom, aby uroczyste czczenie zmarłych odbywało się tylko raz w roku, właśnie w dniu Qing Ming. Miało to na celu głównie redukcję częstych i wysokich kosztów. Od tego czasu zwyczaj ten jest celebrowany tylko raz w roku.
Co więc robi się tego dnia? Podobieństw z naszym 1 listopada jest kilka ? otóż odwiedza się tego dnia groby bliskich, porządkuje je (stąd też święto to czasami określa się także nazwą ?Święto Sprzątania Grobów"), oddaje hołd zmarłym.
Na część zmarłych przynosi się im na cmentarz ich ulubione potrawy i picie. Na wielu grobach można zobaczyć ciastka, upieczone kurczaki, parówki, wędlinę, cukierki, wódkę, piwo i wszelkie inne możliwe jedzenie, za jakim dany zmarły przepadał. Zdarzają się nawet przypadki, gdy chińska rodzina najzwyczajniej w świecie robi sobie przy grobie grilla.
Oprócz tych smakołyków pozostawionych przez rodzinę, które zostaną sprzątnięte przez służby cmentarza w przeciągu kilku dni, można zobaczyć falsyfikaty banknotów zarówno waluty chińskiej, jak i euro, dolarów, dolarów HK i innych. Wszystko po to, aby zmarłemu powodziło się lepiej i nadal opiekował się tymi, którzy jeszcze pozostali na Ziemi. Nieraz te banknoty się spala, nieraz po prostu pozostawia na grobie.
Ciekawostką, która przychodzi wraz z rozwojem technologii i nastaniem nowych trendów jest możliwość zakupu wielu innych gadżetów, które również można pozostawić na grobie zmarłego albo spalić. Kiedyś wystarczało jedzenie i falsyfikaty pieniędzy, teraz można dorzucić na przykład papierowego laptopa czy ipada, papierowe ubrania, samochody, telefony, zegarki ? jednym zdaniem wszystko, co tylko nasz zmarły mógłby sobie zażyczyć w zaświatach. Nie dziwi więc nikogo to, że na chińskich cmentarzach sprzedawana jest papierowa viagra. Członkowie rodziny zmarłego palą ją, by mężczyźni nawet po śmierci mieli udane życie seksualne. Dodatkowo, w ofierze całopalenia, składa się zdjęcia prezerwatyw i ulotki z barów ze striptizem.
Znakiem naszych czasów stało się wykorzystanie w oddawaniu czci przodkom techniki cyfrowej. Młodsza generacja Chińczyków woli zamieszczać wirtualne tablice pamiątkowe w internecie niż pofatygować się za cmentarz. Wybór usprawiedliwiają sytuacją finansową i wiecznym brakiem czasu. Niektóre internetowe serwisy pamiątkowe oferują zarejestrowanym użytkownikom możliwość złożenia na e?grobach e?kwiatów i zamieszczenie na profilu zmarłego pieśni żałobnej w formacie mp3, zdjęć i mów pogrzebowych. Inne portale obiecują, że w ciągu kilku sekund przez okrągły rok zapewnią kontakt ze zmarłymi. Brakuje tylko opcji ?Lubię to".
Natomiast w realu coraz więcej Chińczyków woli wynająć kogoś, kto za nich posprząta grób i zapali kadzidło, niż pojawić się na cmentarzu osobiście, z miotłą i szufelką w ręku. Do obowiązków wynajętego sprzątacza należy palenie kadzidła, odpalenie sztucznych ogni, złożenie ofiary z kwiatów i tym podobne dyktowane tradycją elementy ceremoniału. Każdy obywatel może wynająć sprzątacza na pobliskim cmentarzu lub przez internet ? dniówka wynosi średnio od 400 do 1000 yuanów (200?500 złotych).
Chińscy folkloryści obserwują zmiany w podejściu społeczeństwa do tradycji z niejakim zażenowaniem i smutkiem, ale wyrażają też nadzieję, że w dobie gwałtownego rozwoju techniki i powolnego zmierzchu tradycji nawet internetowy wariant czczenia zmarłych zawiera jakiś element autentycznej zadumy i pamięci o zmarłych.
Zebrał: erg


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (821) z dnia 5 Kwietnia 2013r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »