tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Wincentynowianki doKoła!

 
Głównym czynnikiem scalającym działania gospodyń wiejskich z Wincentynowa było otwarcie przez Edytę i Krzysztofa Moczków 6 października 2007 roku skansenu "Niebowo". Na tę okazję mieszkanki wioski, z pomocą mężów i dzieci, przygotowały obrzęd weselny, nawiązujący do regionu opoczyńskiego. 8 marca 2008 roku, również na terenie skansenu, gospodynie wzięły udział w nagraniu, na potrzeby TVP3, scenki przedstawiającej lany poniedziałek po opoczyńsku. Oficjalne założenie KGW w Wincentynowie nastąpiło 17 kwietnia 2008 roku. W dniu utworzenia grupa liczyła szesnaście członkiń


Przewodniczącą koła została Genowefa Bielas, która pełni tę funkcję do chwili obecnej. Wraz z nią w skład zarządu wchodzą: zastępczyni Marzena Gmaj oraz skarbniczka Lucyna Benesiewicz. ? Nasza przewodnicząca należała wcześniej do zespołu folklorystycznego "Róża" z Gawron, w którym śpiewała przez dziesięć lat. W 2011 roku w Kozeninie została uhonorowana "Orderem Serca Matkom Wsi". Jest także znaną i cenioną w regionie twórczynią ludową, która zajmuje się głównie haftem i szyciem koszul ludowych. Poza tym chętnie bierze udział w różnorakich warsztatach, a swoje umiejętności prezentowała między innymi w telewizyjnych nagraniach ? zasługi przewodniczącej wymienia zastępczyni Marzena Gmaj.
Gospodynie z Wincentynowa są bardzo utalentowane. Aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach twórczości ludowej i kursach. Do koła należy solistka Grażyna Zięba, znana w okolicy z przyśpiewek i piosenek, które z pasją wykonuje na różnych uroczystościach. Wśród członkiń są także doskonałe kucharki, np. Danuta Kujda, która słynie z pysznych wypieków i dań kuchni regionalnej.
Nie wszystkie członkinie koła mają jednak talent wokalny i aktorski. Te uzdolnione w tym zakresie tworzą zespół śpiewaczy "Niebowianki", którego nazwa nawiązuje do wspomnianego wyżej skansenu, który zjednoczył wincentyniowianki. Pierwsze próby zespołu odbywały się w domu przewodniczącej, a obecnie panie spotykają się raz w tygodniu w pomieszczeniu udostępnionym przez sołtysa. Wykonują własne utwory, które tworzą na różne uroczystości. Autorką najbardziej popularnych, takich jak: "Jesteśmy w zespole", "Do malutkiej naszej wioski" czy "Noc czerwcowa krótka" jest Iwona Rożej.
Członkinie koła chętnie współpracują z różnymi organizacjami i instytucjami. Najchętniej jednak współorganizują różnorakie przedsięwzięcia z właścicielami skansenu "Niebowo". Edyta Cieślik?Moczek uczy gospodynie robienia kwiatów z bibuły, zaznajamia je z trudną sztuką decoupage'u, pomaga również w robieniu wieńców dożynkowych.
Najważniejszą uroczystością, która wpisała się na stałe w cykl imprez Wincentynowa jest wieczór sobótkowy z puszczaniem wianków na wodę. Po raz pierwszy odbył się w 2008 roku i od tej chwili cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wszystkich mieszkańców wioski. ? Co roku, podczas trwania tego przedsięwzięcia, główną atrakcją jest konkurs na najładniejszy wianek sobótkowy, który wykonują i prezentują przewodniczące KGW z terenu całej gminy Sławno. Tradycją wieczoru stały się również konkursy tańców ludowych, wśród których prym wiodą polki i oberki ? opowiada członkini Iwona Rożej.
Reprezentantki koła odnoszą w tańcu liczne sukcesy. Podczas nocy sobótkowej w 2008 roku, Grażyna Zięba wraz z Marianem Pazurkiem wytańczyli trzecie miejsce w obertasie, a rok później zwyciężyli. W 2010 roku, również w oberku, bezkonkurencyjni okazali się Stefania i Marian Pazurkowie. W konkursie brały udział także: Ewelina Kszczot, Janina Kołodziejczyk, Genowefa Bielas, Gabriela Franas.
KGW z Wincentynowa bierze także udział w przeglądach pieśni maryjnej, w przygotowaniach stoisk dożynkowych, stołów wigilijnych oraz spotkań tłustoczwartkowych. "Niebowianki" uczestniczyły natomiast w powiatowo?gminnych dożynkach w Drzewicy oraz na XII Ogólnopolskim Hubertusie w Spale.
Wincentyniowianki mają nadzieję, że w tym roku rozpocznie się budowa świetlicy wiejskiej w ich miejscowości i wreszcie doczekają się stałego miejsca spotkań. Obecnie do koła należy dwanaście aktywnie działających kobiet. Najstarszą z nich jest przewodnicząca Genowefa Bielas, natomiast najmłodszą czternastoletnia Patrycja Gmaj. ? Wciąż jesteśmy otwarte na przyjęcie nowych członkiń ? mówi zastępczyni Marzena Gmaj.
A co gospodynie z Wincentynowa postrzegają za swój największy sukces? ? Najbardziej jesteśmy dumne z tego, że w naszym gronie są młode wicentynowianki, które zamiast spędzać czas przed komputerem wolą uczestniczyć w naszych spotkaniach i brać aktywny udział w przygotowywaniu obrzędów ludowych i śpiewaniu ludowych piosenek ? podsumowuje Iwona Rożej.


Wincentynowianki dają popis na wieczorze andrzejkowym w Sławnie w 2010 roku

Członkinie koła podczas otwarcia skansenu Niebowo w Wincentynowie

"Wieczór Sobótkowy" w Wincentynowie w 2010 roku


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 34 (841) z dnia 23 Sierpnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »