tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 Wigilijne stoły w Sławnie

 
W niedzielę, 19 grudnia w OSP w Sławnie odbyło się integracyjne spotkanie bożonarodzeniowe „Stoły wigilijne” podsumowujące cykl warsztatów przeprowadzonych w grudniu w ramach projektu „Integracja wokół tradycji”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 7.3 – „Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji”

Projekt był skierowany do osób w wieku od 15 do 64 lat oraz do osób niepełnosprawnych. Warsztaty prowadzone przez Martę Krakowiak cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Ich uczestnicy uczyli się wykonywania dekoracji na świąteczne stoły, przygotowywania potraw świątecznych, odpowiedniego ich podawania oraz wypieku różnego rodzaju ciast. Był to również czas rozmów, wymiany doświadczeń i umiejętności zdobytych podczas warsztatów oraz refleksji i zwrócenia uwagi na drugiego człowieka.
Na niedzielną uroczystość oprócz władz samorządowych gminy przybyli m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Artur Bagieński, prezes Kopalni „Grudzeń Las” Stanisław Śmiechowicz, szefowie firm, radni Rady Gminy, księża, dyrektorzy szkół, prezesi i naczelnicy OSP, sołtysi oraz członkinie KGW.
Po błogosławieństwie udzielonym przez księdza kanonika Adama Stępnia i podzieleniu się opłatkiem nastąpiło wspólne śpiewanie kolęd. Tradycje bożonarodzeniowe typowe dla regionu opoczyńskiego przybliżył etnograf, dr Jan Łuczkowski. Swoje kulinarne dzieła zaprezentowało dwanaście Kół Gospodyń Wiejskich. Pięknie udekorowane stoły zachęcały do degustacji regionalnych wigilinych potraw i kusiły swoją obfitością. Wśród świątecznych potraw, sporządzonych według staropolskich receptur, nie zabrakło, tradycyjnego wigilijnego karpia (przyrządzonego na kilka sposobów), były pierogi, kasze, kapusta z grochem, śledzie, sałatki, kluski z makiem, barszczyk czerwony z uszkami, przeróżne ciasta i wiele innych pyszności. Uroczystościom towarzyszyły występy zespołów folklorystycznych które zaprezentowały regionalny folklor oraz śpiew staropolskich kolęd i pastorałek m.in. zespoły folklorystyczne: „Róża” z Gawron, „Kamienianka” z Kamienia, „Kozenianka” z Kozenina, „Białe Łabędzie” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu oraz chór działający przy kościele parafialnym w Sławnie.
Spotkanie bożonarodzeniowe przebiegło w niezwykle miłej i serdecznej atmosferze. Program nagrywała TVP 3 i zostanie on wyemitowany 26 grudnia o godzinie 8.45.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 52 (703) z dnia 23 Grudnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »