tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Wielki plac budowy

 
Jeszcze 8 miesięcy potrwają prace przy budowie zakładu unieszkodliwiania odpadów w Różannie. Nowoczesny zakład zabezpieczy potrzeby całego powiatu, będzie nie tylko miejscem składowania, ale również przetwarzania wszelkiego rodzaju odpadów

Trwają race przy budowie nowoczesnego zakładu unieszkodliwiania odpadów w Różannie. Powstaje on w miejscu starego wysypiska, które poddane zostanie rekultywacji. Inwestycja warta 31 mln zł zostanie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów zaplanowano na lata 2009–2011. Wykonawca inwestycji – firma „RO.S.A. BUD” z Radomia, rozpoczęła prace w kwietniu 2009 roku i potrwają one do końca marca przyszłego roku. Większość robót już wykonano, mimo że długa i mroźna zima utrudniała prace.
Nowa niecka składowania odpadów, która powstała na powierzchni blisko 4 ha terenu, jest już prawie gotowa. Aby ją wykonać, wykopano około 58 tys. m3 ziemi, część z niej posłużyła do usypania wałów. Dno niecki uszczelniono, zgodnie z nowymi standardami i przepisami zostało ono odizolowane od gruntu kilkoma warstwami specjalnych mat. Zabezpieczą one podłoże przed przeciekaniem, uniemożliwiając zanieczyszczanie środowiska przez składowane odpady. W rejonie niecki powstaną też specjalne studzienki, dzięki którym będzie można monitorować wody gruntowe i sprawdzać czy na pewno nie są one zanieczyszczane przez składowane odpady. Uszczelnione dno niecki wysypano piachem, który stanowi warstwę drenującą. Aby niecka była w pełni gotowa, trzeba jeszcze wykonać drenaż wewnętrzny, który zapewni odprowadzenie odcieków z dna niecki do specjalnego zbiornika, również odizolowanego od podłoża.
W dwóch kwaterach niecki o pojemności 198 tys. i 203 tys. m3, będzie można złożyć ponad 400 tys. m3 odpadów. Przewiduje się, że miejsca na odpady starczy tu na najbliższe 25 lat. Kiedy nowa niecka zostanie dopuszczona do składowania, będzie można przeprowadzić rekultywację starego wysypiska. Hałdy śmieci zostaną w tym celu pokryte kolejno warstwą wyrównawczą, drenażową, bentomatą zawierającą substancje czynne, kolejną warstwą drenażową, a następnie warstwą glebotwórczą. Teren porosną trawa i krzewy, ale nie drzewa, których korzenie mogłyby uszkodzić pokrywę wysypiska.
Ale budowany zakład to nie tylko wysypisko. Przypomnijmy, że w jego ramach powstają hala sortowni odpadów, płyty dojrzewania kompostu i kompostowania pryzmowego, wiata na surowce wtórne, punkty demontażu i zagospodarowania odpadów wielkogabarytowych, stanowisko przetwarzania i gromadzenia odpadów remontowo–budowlanych, budynek do czasowego magazynowania odpadów niebezpiecznych i magazyn paliw, smarów i środków chemicznych, a także brodzik dezynfekcyjny, plac pod belownicę odpadów i plac ich przyjmowania. W pełni gotowy jest już budynek socjalno–administracyjny. Obok powstaje także garaż z kanałem naprawczym i myjnia płytowa sprzętu ciężkiego. W ramach inwestycji zakład zostanie też wyposażony w specjalistyczny sprzęt, m.in. kompaktor służący do zagęszczania śmieci, którego wartość przekracza 1 mln zł.
Teren zakładu jest uzbrojony w niezbędne instalacje. Na potrzeby zakładu powstaje tu zakładowa sieć wodociągowa, hydranty oraz kanalizacja deszczowa i sanitarna. Funkcjonowanie zakładu umożliwi stacja trafo i sieć elektryczna. Do budynków administracyjnych podciągnięta też zostanie sieć telefoniczna. Na terenie zakładu trzeba jeszcze wybudować drogi dojazdowe, gotowa jest już część placów i parkingów. Teren zakładu zostanie oświetlony i ogrodzony, a także otoczony pasem zieleni izolacyjnej.
Wartość inwestycji oszacowano na 31 mln zł. Jest to jednak wartość kosztorysowa. Wykonawca w postępowaniu przetargowym zaoferował, że wybuduje zakład za 24 mln zł. Gminie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego, przyznano 24,5 mln zł dofinansowania.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (682) z dnia 6 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »