tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Wiedzą, jak zapobiegać pożarom

 
W czwartek, 21 marca odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Co ciekawe, największą wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej zaprezentowały dziewczętaUczestnicy gminnych eliminacji OTWP


Już tradycyjnie, konkurs został przeprowadzony w Szkole Podstawowej w Drzewicy. Jego organizatorem był zarząd Oddziału Miejsko?Gminnego ZOSP RP we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej oraz Urzędem Gminy i Miasta.
Do eliminacji przystąpiło siedemnaścioro uczniów szkół podstawowych z Drzewicy, Radzic, Brzustowca, Domaszna i Idzikowic oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II. Młodzież musiała się wykazać wiedzą dotyczącą szeroko pojętej ochrony ppoż. a także ratownictwa. Tematyka turnieju obejmuje m.in. przyczyny oraz okoliczności powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów, zasady postępowania na wypadek pożaru, praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, zasady udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, organizację ochrony przeciwpożarowej oraz historię i tradycję ruchu strażackiego.
Nad sprawnym przebiegiem rywalizacji czuwała komisja sędziowska w składzie: mł. bryg. Mariusz Jędrasik z KP PSP (przewodniczący), gminny komendant ochrony przeciwpożarowej, bryg. Marian Kłobucki (sekretarz) oraz Marian Czernecki ? członek zarządu Oddziału MG ZOSP RP i jednocześnie prezes OSP w Trzebinie.
Zgodnie z regulaminem, pierwsza część konkursu miała charakter pisemny. Uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki z testu, kwalifikowali się do rozgrywki finałowej. Każdy z finalistów odpowiadał na wylosowane pytania. O ostatecznej klasyfikacji decydował dorobek punktowy za odpowiedzi ustne.
Jak się okazało, o ochronie ppoż. najwięcej wiedzą dziewczęta. W gronie laureatów eliminacji mamy same przedstawicielki płci pięknej.
W kategorii uczniów szkół podstawowych zwyciężyła Julia Składowska (SP w Idzikowicach). Drugie miejsce zajęły ex aequo Wiktoria Wrzosek (SP w Radzicach) i Maja Grzybek (SP w Idzikowicach). Na trzeciej pozycji sklasyfikowano Weronikę Grzybek (SP w Radzicach). W grupie gimnazjum pierwsze miejsce wywalczyła Emilia Pomykała. Druga była Justyna Klimek.
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy z rąk burmistrza Janusza Reszelewskiego i członków jury. Na laureatki czekają nagrody, które zostaną wręczone podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.
Zwyciężczynie eliminacji, Julia Składowska i Emilia Pomykała, będą reprezentować gminę w powiatowym etapie turnieju. O awans do szczebla wojewódzkiego powalczą na początku kwietnia w siedzibie KP PSP. Młodzież otrzymała również zaproszenie na gminne zawody sportowo?pożarnicze, które zostaną rozegrane w czerwcu.
Opiekunami uczniów byli: Zbigniew Waśkiewicz (SP w Drzewicy), Ewa Korycka (SP w Radzicach), Bożena Fiderek (SP w Idzikowicach), Robert Zaręba (SP w Domasznie), Renata Larenta (SP w Brzustowcu) i Jolanta Gapys (Gimnazjum im. Jana Pawła II).


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (820) z dnia 29 Marca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »