tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Więcej na profilaktykę

 

Ponad 600 tys. zł zarezerwowano w tym roku w budżecie województwa łódzkiego na realizację programów zdrowotnych, z czego 250 tys. zł przeznaczono na programy profilaktyczne adresowane do dzieci i młodzieży z terenu naszego województwa.
Pierwszy z nich to „Zapobieganie rozwojowi niedowidzenia - wczesne wykrywanie wad wzroku i zeza u dzieci". Wezmą w nim udział dzieci w wieku 4-5 lat. Obejmuje wywiad i szczegółowe badania okulistyczne. Drugi „Program zapobiegania próchnicy u dzieci w wieku szkolnym” adresowany jest do dzieci w 8 roku życia. Zostaną one objęte profesjonalną opieką stomatologiczną z zabiegiem lakowania zębów szóstych stałych. Trzeci wdrażany w tym roku program ma na celu zapobieganie wystąpieniu zaburzeń depresyjnych u uczniów klas szóstych szkół podstawowych. Najpierw przeprowadzone zostaną specjalistyczne wywiady, potem zakwalifikowane dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach terapeutycznych rozwijających m.in. umiejętności społeczne i radzenia sobie ze stresem. Właśnie ogłoszono konkurs ofert na realizację tych programów. Termin ich składania upływa 8 lutego. Więcej informacji na stronie www.lodzkie.pl/lodzkie/zdrowie/index.html
Nie zapomniano oczywiście o dorosłych. Na „Program zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2” przeznaczono w tym roku 150 tys. zł. Jego adresatami są mieszkańcy regionu łódzkiego w wieku 45-64 lat, u których dotychczas nie została rozpoznana cukrzyca. Badania prowadzić będą placówki podległe samorządowi województwa łódzkiego - w Łodzi, Sieradzu, Zgierzu, Bełchatowie.
150 tys. zł zarezerwowano też na program „Zdrowe województwo”, w którym wyodrębniono trzy problemy zdrowotne mieszkańców naszego regionu wymagające działań profilaktycznych. To: „Zdrowy mężczyzna - profilaktyka raka prostaty” - skierowana do mężczyzn w wieku 45-65 lat, którzy nie są objęci stałą opieką urologa (realizacja badań planowana na czerwiec i wrzesień tego roku w szpitalach w Łodzi, Zgierzu, Sieradzu, Skierniewicach i Bełchatowie); „Zdrowa kobieta - profilaktyka raka piersi” skierowana do kobiet w wieku 25-44 lat (realizacja październik tego roku szpitale w Zgierzu, Sieradzu, Skierniewicach i Bełchatowie) oraz „Wczesne wykrywanie jaskry” skierowane do osób w wieku 35-60 lat (realizacja marzec i październik tego roku w szpitalach w Sieradzu, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim i w Łodzi).
W Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Warcie realizowany będzie program adresowany do osób w wieku 55-85 lat, a dotyczący wczesnego wykrywania otępień lub innych zaburzeń funkcji poznawczych. Natomiast Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu realizować będzie dwa programy - pierwszy dotyczy wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, drugi - wczesnych zmian nowotworowych z zakresu górnych dróg oddechowych.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (657) z dnia 12 Lutego 2010r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »