tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Więcej miejsca na rehabilitację

 
Zakończyły się prace przy rozbudowie siedziby fundacji „Uśmiech dziecka to nasz cel”

Nowy budynek ośrodka rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, prowadzonego przez fundację „Uśmiech dziecka to nasz cel”, jest już gotowy. Został on dobudowany do dotychczasowej siedziby fundacji, mieszczącej się przy ul. Kołomurnej. W placówce jest teraz wystarczająco dużo miejsca na zajęcia rehabilitacyjne z niepełnosprawnymi dziećmi. Jeśli wystarczy środków, na zajęcia będzie tu mogło przyjeżdżać nawet 150 dzieci.
Na rozbudowę ośrodka fundacja czekała od dawna. Jest to jedyna placówka w Opocznie, która prowadzi rehabilitację dzieci niepełnosprawnych – od kilku miesięcy życia do osiągnięcia pełnoletności. Jest bardzo popularna wśród rodziców dzieci niepełnosprawnych – nie tylko dlatego, że nie płacą oni za rehabilitację, ale przede wszystkim z powodu przyjaznej atmosfery, jaka tu panuje. Obecnie na zajęcia przychodzą tu 72 osoby i z roku na rok podopiecznych przybywa. Na możliwość rozpoczęcia systematycznych zajęć czeka już jedenaścioro nowych dzieciaków. Tymczasem fundacja dysponowała do tej pory pomieszczeniami o łącznej powierzchni niespełna 100 metrów kwadratowych. Ćwiczenia prowadzono na jednej niedużej sali gimnastycznej, a z braku miejsca, również na korytarzu budynku. Wszędzie też rozstawiony był sprzęt rehabilitacyjny – z powodu ograniczeń lokalowych nie cały był zresztą rozłożony. Było bardzo ciasno, a nie zapominajmy, że większość dzieci porusza się na wózkach. Fundacja nie miała nawet pomieszczenia biurowego. Nie mówiąc już o gabinecie lekarskim czy dużej sali gimnastycznej.
Projekt nowej części budynku był gotowy już dawno, ale realizację odkładano z powodu braku środków finansowych. Te udało się pozyskać dopiero na początku tego roku. Inwestycję o wartości 378 tys. zł dofinansował PFRON, który przeznaczył na ten cel 250 tys. zł. Pozostałe koszty pokrył Urząd Miejski – inwestor zadania. Nowa część budynku stanęła w miejscu starych garaży. Dotychczasową siedzibę fundacji częściowo przebudowano i dobudowano do niej nowy obiekt, o powierzchni użytkowej ponad 100 m2. Tym samym siedziba ośrodka zwiększyła się dwukrotnie. Fundacja zyskała nową, dwuczęściową salę ćwiczeń o powierzchni ponad 60 m2, gabinet lekarski (dla psychologa i logopedy), poczekalnię, pomieszczenie biurowe, szatnię i salę na zabiegi wodne. Budynek wyposażono w niezbędne instalacje, przyłącza i podjazdy dla niepełnosprawnych. Plac przed ośrodkiem, a także chodniki i parking wyłożono kostką brukową. W starej części budynku znajdować się będzie szatnia, łazienka, dwa pomieszczenia do ćwiczeń, pomieszczenie do masażu, pokój socjalny, prysznic i sanitariaty. – Nareszcie mamy więcej miejsca. Zrobiło się przestronnie, na tyle, żebyśmy mogli rozłożyć cały sprzęt rehabilitacyjny, którym dysponujemy. Jest też naprawdę ładnie. Firma Interbud uwzględniła w swoich pracach nasze życzenia dotyczące kolorystyki czy elementów wykończeniowych. Mamy taką siedzibę, o jakiej marzyliśmy – mówi Zofia Dębowska, skarbnik fundacji, której staraniem 17 lat temu ośrodek rozpoczął działalność.
Jeżeli środki na to pozwolą, to na ćwiczenia do ośrodka będzie mogło przychodzić nawet 150 dzieci. Wszystko zależy jednak od przyszłorocznego budżetu. Przy nowych założeniach miesięczny koszt rehabilitacji jednego dziecka to 230 zł. Działalność fundacji jest częściowo finansowana ze środków gminy i starostwa, które zlecają jej realizowanie zadań związanych z rehabilitacją niepełnosprawnych dzieci. Duże znaczenie mają jednak różne programy dla organizacji pozarządowych – pani Zofia na bieżąco poszukuje nowych źródeł finansowania i przygotowuje kolejne projekty. – Jeśli znajdą się wystarczające środki, to chcielibyśmy zatrudnić jeszcze dwóch rehabilitantów i prowadzić zajęcia na dwie zmiany. Idealnie byłoby, gdyby fundacja zatrudniła również lekarzy, aby dziecko mogło być na miejscu zdiagnozowane, miało stałą opiekę medyczną, a rehabilitanci możliwość konsultacji. Możliwości naszego ośrodka byłyby wtedy w pełni wykorzystane – mówi Robert Knap, jeden z rehabilitantów.
Fundacja we własnym zakresie doposaża ośrodek w niezbędny sprzęt. Obecnie czeka jeszcze na dwie wanny do hydromasażu oraz stoły do masażu, zestaw do ćwiczeń manualnych i specjalne lampy. Oficjalne otwarcie rozbudowanej placówki zaplanowano na wiosnę.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (650) z dnia 22 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »