tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Więcej czytamy

 
– Po raz pierwszy od wielu lat odnotowaliśmy wzrost czytelnictwa – powiedziała dyrektorka PiMBP Bożena Świątek–Mazur, podczas sesji Rady Miejskiej

Ci, dla których czytanie książek jest czymś obcym, bo pewnie i takich nie brakuje, są skłonni uważać, że biblioteka jest miejscem nudnym i zacofanym. Tymczasem coraz więcej osób zauważa, że biblioteka może być miejscem wypełnionym życiem i wyzwalającym w człowieku wszystko, tylko nie poczucie nudy i przygnębienia.
Świadczy o tym fakt, że w ubiegłym roku w opoczyńskiej książnicy w porównaniu do roku 2008 odnotowano wzrost czytelnictwa w czterech grupach wiekowych. Najwięcej czytelników, bo 244, przybyło w grupie wiekowej od 25 do 44 lat, u osób w wieku od 45 do 60 lat liczba czytelników wzrosła o 133 osoby, w grupie wiekowej powyżej 60 lat o 33 osoby. Warto zauważyć, że czytelnictwo wzrosło także wśród młodzieży (od 16 do 19 lata), „aż” o 8 osób.
Podstawowym zadaniem bibliotek, także naszej placówki, jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb nie tylko czytelniczych, ale także informacyjnych oraz upowszechnianie wiedzy i kultury. Placówka jest dostępna dla wszystkich mieszkańców, a wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom czytelników działają też filie. Poprzez bogatą ofertę inicjatyw edukacyjnych, kulturalnych i wydawniczych biblioteka ciągle stara się wzmacniać swoją pozycję lokalnego centrum kultury. Odpowiednio dobrane formy popularyzacji wzbogacają pracę z książką i czasopismem, podnoszą ich atrakcyjność, sprzyjają właściwym doborom czytelniczym. Właśnie dlatego organizowane są wystawy książek, plastyczne, nowości wydawniczych. Dużym zainteresowaniem cieszą się spotkania autorskie, warsztaty teatralne, prelekcje, odczyty. Dla najmłodszych czytelników organizowane są lekcje biblioteczne z przysposobienia bibliotecznego, cykl spotkań w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, konkursy oraz spotkania autorskie z ich ulubionymi pisarzami. Łącznie w ubiegłym roku z równych form działalności kulturalno–oświatowej skorzystało ponad osiem tysięcy osób.
Czytelnicy zawsze mogą liczyć na fachową radę i pomoc bibliotekarzy, których obowiązuje znajomość zbiorów biblioteki, zarówno materiałów zgromadzonych wcześniej, jak i nowości. Poznawanie zbiorów bibliotecznych odbywa się poprzez przeglądanie poszczególnych pozycji, czasami czytanie ich. Wiedzę o książce bibliotekarze czerpią także z katalogów wydawniczych, recenzji, fachowych czasopism. Czasami jest tak, że czytelnik sięga po książkę znając tylko jej autora bądź wydawnictwo.
Wśród literatury dziecięcej największym zainteresowaniem cieszyły się m.in. książki Joanne K. Rowling „Harry Potter i insygnia śmierci”, Małgorzaty Musierowicz „Czarna polewka”, „Sprężyna”, „Dwie Małgosie” Wioletty Piaseckiej oraz „Odjazdowy zwierzyniec” Wiesława Drabika.
Dorośli spośród wielu zbiorów opoczyńskiej książnicy skierowanych właśnie do nich najchętniej sięgali po książki Małgorzaty Kalicińskiej m.in. „Dom nad rozlewiskeim”, „Miłość nad rozlewiskiem”, „Kryształowego anioła” Katarzyny Grocholi oraz „W głębi lasu” Harlana Cobena.
Równie chętnie czytelnicy sięgają po książki popularnonaukowe, m.in. „Rio anakonda” Wojciecha Cejrowskiego, „Tajemnice historii świata” Adama Krawca.
Oby tak dalej. Być może w tym roku wzrost czytelnictwa nastąpi także w filiach.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (670) z dnia 14 Maja 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »