tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Więc jak to jest?

 
Podobno dzieciom i młodzieży do lat 18 nie powinno się sprzedawać wyrobów tytoniowych. Piszemy „podobno”, bo jak się okazało, mniej niż 40 proc. handlowców przestrzega tego przepisu

Zbadano zjawisko dostępu nieletnich do wyrobów tytoniowych. Ankieterzy, młode osoby o wyglądzie nieletnim, odwiedzili w całej Polce ok. 2,5 tys. sklepów w 47 miastach. Papierosy chciało im sprzedać aż 65 proc. handlowców, w tym aż 72 proc. to sprzedawcy w kioskach.
Na czarną listę STOP18 trafiło blisko 2 tys. punktów sprzedaży, które w najbliższym czasie poddane będą ponownej kontroli. Trzeba bowiem wyrobić u sprzedawców nawyk sprawdzania u osoby o wyglądzie nieletniego dowodu tożsamości i sprawdzanie czy klient ma ukończone 18 lat. Jeśli np. Amerykanie nie mogą kupić sobie nawet lampki wina, zanim nie ukończą 21 lat i bez problemów legitymują się sprzedawcy, gdy ten mylnie ocenia ich wiek, to dlaczego w Polsce tak beztrosko łamie się przepis? Bo, aby ukarać sprzedawcę 500-złotowym mandatem za sprzedaż papierosów nieletniemu, trzeba go przyłapać na gorącym uczynku, a to jest mało realne. Bo czyż w Opocznie są sprzedawcy, którzy nie znaliby (choćby z widzenia) policjantów i strażników miejskich? Widząc „władzę” na pewno nie sprzedadzą smarkaczowi papierosów, lecz powiedzą, by poczekał aż ten pan/pani wyjdzie.
Kioskarze tłumaczą się, że przez małe okienko niewiele widać, więc nie rozpoznają czy osoba kupująca jest pełnoletnia. Ale pierwszy z brzegu gimnazjalista może powiedzieć, że nie ma najmniejszych kłopotów z kupnem paczki papierosów, bo tylko nieliczni spytają go o dowód. Wystarczy, jak wejdzie do innego punktu, niż osiedlowy sklepik, gdzie kupuje jego mama i sprzedawca go zna.
No i jak to jest? Podobno chcemy wszyscy, by wprowadzać zakazy palenia praktycznie wszędzie, coraz więcej osób już rzuciło palenie lub zmaga się z nałogiem, a wciąż jest społeczne przyzwolenie na łamanie przepisu o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom nieletnim. Czy widząc w kolejce smarkacza kupującego papierosy reagujemy? Nie, bo po co? Nie nasz problem, prawda? A przecież to właśnie młody organizm najszybciej się uzależnia. Już 20-latkowie mają bardzo poważne problemy, by zerwać z nałogiem. Może więc zacznijmy patrzeć na otaczający nas świat nieco inaczej. Nie wszystko za nas zrobią jacyś tajemniczy „oni”. Oni nie przyłapią sprzedawcy, oni nie spowodują, by palaczy wokół nas było mniej. Oni mogą tylko postarać się o kolejne przepisy i zakazy, których nikt nie będzie przestrzegał, tak jak to ma miejsce dziś. Więc może zacznijmy, we własnym interesie, od zwrócenia uwagi sprzedawcy?


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (665) z dnia 9 Kwietnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »