tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Widzieli "Łosia" w Dłutówku

 

Podsumowanie eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy ojcowiznę" odbyło się 2 czerwca w Szkole Podstawowej im. Lotników Września 1939 roku w Dłutowie. Uczniowie Gimnazjum im. S. Małachowskiego w Białaczowie przystąpili do konkursu, chcąc zwrócić uwagę na piękno rodzinnych miejscowości oraz niezwykłość elementów kulturowych rodzinnego regionu.
W kategorii prac literackich czwarte miejsce zdobyła Alicja Maćkowska za pracę ?Z czego słynie Białaczów?, szóste przyznano Edycie Wojdale za pracę ?Strój ludowy? oraz Malwinie Zielińskiej za pracę ?Piękno zaklęte w drewnie?. Natomiast w kategorii prac multimedialnych drugie miejsce zdobyła praca Macieja Paducha ?Miedzna Drewniana i okolice?.
Dla wszystkich laureatów przygotowano miłą niespodziankę ? wycieczkę do repliki bombowca PZL?37 B Łoś w Dłutówku. Zrekonstruowany samolot to pomnik pilotów wojskowych poległych w tych okolicach we wrześniu 1939 roku. Konstrukcja wykonana jest w skali 1:1 i jest to jedynym takim pomnikiem w Polsce i na świecie. Kiedy we wrześniu 1939 roku, podobnie jak cztery inne samoloty 12. eskadry, strącony przez Niemców ?Łoś? runął na ziemię, mieszkańcy Dłutowa ruszyli z pomocą. Nie zważając na niebezpieczeństwo wybuchu wraku, uwolnili pilota odcinając go z pasów.
?Łoś? złożony jest z części podobnych do latających maszyn, ponieważ oryginalne się nie zachowały i wyglądem łudząco przypomina tego, który spadł w lesie w Dłutówku we wrześniu 1939 roku. Obok pomnika stanął pamiątkowy obelisk ze zdjęciami pilotów, którzy zginęli w podobnych katastrofach w pobliżu Dłutowa. Wycieczka w to miejsce była niezwykłym przeżyciem dla uczestników ? miłośników wiedzy i historii.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (728) z dnia 24 Czerwca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »