tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Ciekawostki

 Wesoła Agnieszka

 
Nie tylko dla solenizantek

Imię to, cieszące się dużą sympatią i niemałą popularnością, wywodzi się z języka greckiego, w którym znaczy: czysta, dziewicza, bez skazy. Niektórzy etymolodzy przypuszczają, że źródeł jego pochodzenia należy szukać w sanskrycie i staroindyjskich Wedach. Jednym z najważniejszych bóstw w mitologii indyjskiej był Agni ? bóg ognia łączący trzy światy: na niebie był słońcem, w powietrzu piorunem a na ziemi ogniem ofiarnym. W ziemskiej postaci pośredniczył też między bogami i ludźmi.
W Polsce imię to zyskało popularność wraz z upowszechnieniem kultu św. Agnieszki, dziewicy, jednej z najbardziej znanych męczenniczek rzymskich, ściętej za wiarę około 304 roku podczas krwawych prześladowań chrześcijan za cesarza Dioklecjana. We współczesnym kalendarzu kościelnym wspominana jest 21 stycznia. Staropolskie wersje tego imienia to: Jagnieszka, Agneta i Jagna.
Współczesne Agnieszki też są idealistkami, nieświadomymi zagrożeń, jakie może im przysporzyć zbytnia ufność i szczerość. Sprawiają wrażenie osób pewnych siebie. Tak jednak nie jest ? to tylko pozory. Z prawdziwą pasją oddają się marzeniom, na ogół są zapatrzone w swój wewnętrzny świat. Bardzo łatwo przechodzą od ogromnego entuzjazmu do stanów depresyjnych. Pod wpływem emocji lub depresji ulegają słabostkom, czego później żałują. Łatwo je zranić, ale krzywdy z reguły szybko zapominają. Szybko bowiem otrząsają się z porażek i idą dalej. W towarzystwie Agnieszek trudno się nudzić ? mają żywy umysł i dużo wdzięku. Bardzo kobiece, wrażliwe i spontaniczne, w kontaktach z ludźmi są delikatne i godne zaufania. Potrafią wysłuchać drugiego człowieka, chętnie doradzą, a nawet w miarę możliwości pomogą. Powierzone sekrety zachowują dla siebie. Z natury są skromne i nie pociąga je sława. Osiągnięte sukcesy zawdzięczają w dużym stopniu swojej inteligencji, nie przepadają za pracą fizyczną. Lubią wykonywać zawody, w których coś się dzieje, gdzie zmieniają się osoby i metody pracy. Dlatego znakomicie czują się w dziennikarstwie, obsłudze turystycznej, marketingu lub w reklamie. Z powodzeniem mogą też być poetkami, pisarkami lub aktorkami. Dobrze śpiewają i tańczą.
Znane imienniczki:
Agnieszka Duczmal ? dyrygentka,
Agnieszka Fatyga ? aktorka,
Agnieszka Holland ? reżyserka filmowa,
Agnieszka Łuczak ? dziennikarka,
Agnieszka Osiecka ? poetka
Życzenia Agnieszkom składamy w dniach: 21 i 28 stycznia, 2 i 6 marca, 20 kwietnia, 13 maja, 17 czerwca, 16 i 18 listopada.
Zebrał:jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (913) z dnia 16 Stycznia 2015r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »