tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Wciąż za małe przedszkola

 
Opoczyńskie przedszkola przyjęły na kolejny rok szkolny 533 dzieci. Dla 86 kolejnych miejsc już zabrakło. Mimo, że dwa lata temu oddziały zerowe przeniesiono do szkół podstawowych. Co więcej, niektórych mieszkających na terenie gminy pięciolatków, objętych obowiązkiem przedszkolnym, nie ma na listach dzieci przyjętych. Ale dla nich muszą się znaleźć

Gmina Opoczno prowadzi pięć przedszkoli na terenie miasta oraz jednooddziałową placówkę w Bielowicach. W sumie na rok szkolny 2013/2014 przygotowała dla przedszkolaków prawie 540 miejsc. Podobnie jak w latach ubiegłych ta liczba okazała się niewystarczająca. Po zakończeniu naboru i przyjęciu 533 dzieciaków okazało się, że dla kolejnych 86, w odniesieniu do liczby podań, miejsc zabrakło, mimo że zgodnie z regulaminem rekrutacji, do przedszkoli przyjmowano tylko dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Sześciolatki w tegorocznym naborze można było zapisać wyłącznie do oddziałów przedszkolnych przy opoczyńskich szkołach podstawowych. Takich oddziałów, liczących nie więcej niż 25 osób, w Opocznie powstanie 8: 4 w ZSS nr 1, 2 w ZSS nr 2 i 2 w ZSS nr 3. W szkołach wiejskich w oddziałach przedszkolnych zapewniono miejsca i dla sześciolatków i dla dzieci pięcioletnich, które są objęte obowiązkiem przedszkolnym.
Mimo szeroko zakrojonej akcji informacyjnej wciąż niewielu rodziców decyduje się posłać swoje sześcioletnie dziecko do pierwszej klasy. W gminie Opoczno edukację szkolną wcześniej od swoich rówieśników rozpocznie 59 dzieci sześcioletnich. Najwięcej sześciolatków zasiądzie w szkolnych ławach ZSS nr 3. Tu 1 września do pierwszej klasy pójdzie ich 26 (a więc pełny oddział). Mniejsze grupy sześciolatków zapisano też do pierwszych klas w SP w Sielcu (12), ZSS nr 1 (10), SP w Bielowicach (6), SP w Januszewicach (3), w ZSS nr 2 (1) oraz w SP w Kruszewcu (1).
Po zakończeniu naboru opoczyńskie przedszkola się zapełniły. Do Przedszkola nr 2 przyjęto 50 dzieci, nr 4 ? 100, nr 5 ? 100, nr 6 ? 100, a do Przedszkola nr 8 ? 162. Wolne miejsca pozostały tylko w przedszkolu w Bielowicach, gdzie do 25?osobowego oddziału zapisało się póki co 21 osób. W obliczu braku miejsc nie odbyła się rekrutacja uzupełniająca. Do przedszkoli nie dostało się 86 dzieci. Zostaną one przyjęte tylko wówczas, jeśli ktoś inny zrezygnuje. Najwięcej, bo aż 40 maluchów, oczekuje na zwolnienie miejsca w "ósemce". Spora sterta odrzuconych podań leży też w Przedszkolu nr 6, gdzie na przyjęcie czeka 21 osób. W "piątce" nie przyjęto 15 dzieciaków, w "dwójce" ? 7, a w "czwórce" ? 3. Nawet jeśli dla kilku z nich rzeczywiście zwolnią się miejsca, z grupy pozostałych nie przyjętych dzieci można by utworzyć dodatkowe trzy oddziały. Dla tych dzieci pozostały jedynie przedszkola prywatne.
Na tym sprawa się nie kończy. Po podsumowaniu naboru okazało się bowiem, że sporej grupy zameldowanych na terenie gminy pięciolatków, objętych obowiązkiem przedszkolnym, nie ma na listach dzieci przyjętych ani do przedszkoli, ani do oddziałów przedszkolnych w szkołach. Z różnych przyczyn ich rodzice w terminie naboru nie złożyli podań. Urzędnicy szacują teraz ile jest takich dzieciaków. Część z nich mieszka na terenach wiejskich, należących do obwodów szkół wiejskich, które do oddziałów przedszkolnych przyjmowały zarówno sześcio?, jak i pięcioletnie dzieci. W ich przypadku nie będzie problemu z zapewnieniem możliwości realizacji obowiązku przedszkolnego, bowiem dla tych dzieci miejsca w oddziałach przedszkolnych są. Niektóre rodziny wyprowadziły się, wyjechały, a wciąż są tu zameldowane ? to też trzeba sprawdzić. Dla pięciolatków z samego Opoczna, których z różnych przyczyn nie zgłoszono do przedszkoli, gmina będzie jednak musiała utworzyć dodatkowe oddziały. Ile i gdzie ? jeszcze nie wiadomo. Do tej sprawy na pewno wrócimy.
Z brakiem wolnych miejsc w przedszkolach Opoczno boryka się od lat. Problem miało rozwiązać przeniesienie "zerówek" do szkół podstawowych, na które władze gminy zdecydowały się dwa lata temu. Sześciolatki miały zwolnić miejsca w przedszkolach, aby można było przyjąć do nich wszystkie chętne młodsze dzieci. Jak widać nie do końca się udało.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (826) z dnia 10 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »