Zdaniem psychologa
Wszystkie relacje między ludźmi zależą w mniejszym lub większym stopniu od wzajemnej atrakcyjności. I nie chodzi tu tylko o wygląd fizyczny.
Znakomita część naszego życia przebiega w takich związkach międzyludzkich, które sami tworzymy. Nikt nas nie zmusza do przyjaźni ani do małżeństwa. Te relacje (w odróżnieniu od np. związków pracowników w pracy) tworzymy dlatego, że pewnych ludzi po prostu lubimy.
Dlaczego ludzie są samotni?
Psychologowie od dawna zastanawiali się nad odpowiedzią na to pytanie, ponieważ prawie każdemu zależy na dobrych związkach z ludźmi (z wyjątkiem tych momentów desperacji, w których chcemy aby wszyscy dali nam spokój). Znakomita większość tego, co jest dla nas w życiu ważne ma miejsce bądź to w rodzinie, bądź między przyjaciółmi. Ostatnio dla Polaków coraz ważniejsza jest praca, jednak rodzinę ciągle stawiamy na pierwszym miejscu. A jednak coraz więcej małżeństw kończy się rozwodem, a wielka ilość zaburzeń psychicznych bierze się właśnie ze źle ułożonych relacji z najbliższymi.
Pewna pani psycholog próbowała sprawdzić od czego zależeć będzie popularność dziewcząt (w różnych ośrodkach młodzieżowych) i w tym celu zbadała ok. 400 młodych osób. Okazało się, że te dziewczyny, które były najbardziej lubiane umiały kontrolować swoje nastroje, tak aby nie wywoływać lęku ani depresji u koleżanek. Dbały także o to, aby inni czuli się z nimi dobrze: okazywały sympatię i pomagały innym czuć się akceptowanymi i pożądanymi. Zachęcały, ochraniały, wzmacniały, wspierały. Posiadały także umiejętności nawiązania kontaktu oraz przejmowały się odczuciami i potrzebami rówieśników.
Najmniej popularne dziewczęta były dominujące, chełpliwe, domagały się uwagi i podporządkowania - często usiłowały skłonić innych do robienia tego, co sobie życzyły. Były także bardziej agresywne i impulsywne. Ta ostatnia cecha jest częstą przyczyną antypatii. Dzieci, które są impulsywne (a co za tym idzie nieprzewidywalne), są także odrzucane przez rówieśników i dorosłych, nawet jeśli impulsywność nie zależy od ich dobrej woli (tak jak to ma miejsce np. w nadpobudliwości psychoruchowej).
Ilu masz przyjaciół?
Bycie impulsywnym odbiera nam przyjaciół. Większość z nas ma ich jednak sporo - przeciętna osoba twierdzi, że ma ich od 7 do 15 (oczywiście wiele tu zależy od zdefiniowania słowa „przyjaciel”). Niestety wybór przyjaciela nie zawsze jest odwzajemniony. Badacze odkryli, że tylko jeden raz na trzy udaje się nam zdobyć wzajemność osoby, którą chcielibyśmy mieć za towarzysza!
Przyjaźń także nie trwa wiecznie. Dzieci wymieniają przyjaciół bardzo szybko. Niedawno moja córeczka wróciła z przedszkola i powiedziała: - Wiesz tato, zakochałam się. Ooo - ja na to - a w kim? Nie pamiętam. Badacze odkryli że najbardziej zażyłe i najdłużej trwające są te związki przyjacielskie, które formują się w okresie dojrzewania. Mogą one trwać przez całe życie pod warunkiem, że przyjaciele nie zmieniają miejsca zamieszkania i nie wyjeżdżają gdzieś daleko.
Jako dorośli nawiązujemy przyjaźnie w pracy, z sąsiadami i w grupach zabawowych. Wiele tu zależy od klasy społecznej do której należymy. Wśród klas średnich najważniejsze są wspólne zainteresowania. Dla klas robotniczych wzajemna pomoc i sąsiedztwo.
Jednak mylilibyśmy się, sądząc, że przyjaźń i miłość jest lekarstwem na wszystko. Wielu ludzi prócz bliskich kontaktów potrzebuje także samotności. Nastolatki wiele godzin spędzają na rozmyślaniach. Także wielu dorosłych ludzi ceni sobie przebywanie w samotności. Jest to konieczne, jeśli chcemy mieć dobry kontakt z najbliższym naszym przyjacielem - własną osobą. Okazuje się to także nieodzowne, jeśli pragniemy się wydostać spod psychologicznej dominacji innych ludzi. |