tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Warto wiedzieć

 
Sanepid w trosce o bezpieczeństwo dzieci przebywających w domach, zwłaszcza podczas wakacji, przypomina kilka zasad do których rodzice lub opiekunowie powinni się stosować

Rodzice lub opiekunowie powinni pamiętać, żeby nie pozostawiać dzieci bez opieki osoby dorosłej. Trzeba uważać na dzieci przemieszczające się w pobliżu dróg czy miejsc o natężonym ruchu samochodowym. Zapewnić opiekę dzieciom podczas wykonywania prac polowych, by uniknąć wypadków. Dorośli, będąc ze swoimi pociechami na placu zabaw, powinni zwrócić uwagę na stan techniczny wyposażenia oraz czystość piachu w piaskownicy. Warto też pamiętać, by nie eksponować się nadmiernie na słońcu, zwłaszcza w godzinach jego największego operowania, czyli od 11.00 do 15.00. Trzeba pamiętać o nakryciu głowy, używaniu okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem. Będąc na słońcu warto pamiętać o stosowaniu kremów z filtrami ochronnymi, dla dzieci z odpowiednio wysokim wskaźnikiem ochronnym.
Podczas beztroskiej zabawy nad wodą obowiązkowo trzeba pamiętać, by kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych i postępować zgodnie z regulaminem kąpieliska. Dzieci powinny korzystać z kąpieli tylko pod opieką dorosłych. Trzeba pamiętać, by ani dorośli, ani dzieci nie wchodzili do wody po opalaniu, długotrwałym eksponowaniu się na słońce. Każdego roku przestrzega się także przed skakaniem do wody. Nigdy nie należy przeceniać swoich umiejętności pływania.
Przez cały rok, a zwłaszcza w okresie wakacyjnym, warto zadbać o zdrowie i higienę osobistą. Pamiętajmy o myciu rąk przed jedzeniem i wyjściu z toalety. Dorośli powinni myć dzieciom ręce po każdej zabawie na podwórku bądź w piaskownicy. Dobrze jest też zadbać o aktywność fizyczną, dostosowaną do wieku i stanu zdrowia. Należy też odżywiać się racjonalnie i pamiętać, by zawsze przed spożyciem umyć owoce i warzywa. Zwłaszcza w okresie letnim należy unikać spożywania potraw przyrządzonych z surowych jaj, ryb, czy mięsa. Unikniemy chorób przewodu pokarmowego, jeśli nie będziemy kupować lodów i ciastek pochodzących od nieznanych wytwórców i przygodnych sprzedawców. Podczas wyjazdów używać własnego ręcznika i szczoteczki do zębów, przyborów toaletowych. Należy zawsze zakładać obuwie ochronne pod prysznicami, na basenach, by ustrzec się grzybicy.
Podczas letnich wycieczek do lasów warto pamiętać, by nosić odpowiednią odzież w lesie najlepiej jasną zakrywającą jak najwięcej części ciała. Po powrocie do domu trzeba dokładnie obejrzeć całe ciało. Jeżeli zauważymy kleszcza, zwrócić się o pomoc w jego usunięciu najlepiej do najbliższej placówki służby zdrowia. Nie należy kleszcza smarować tłuszczem ? zwiększa się ryzyko zakażenia. Kleszcze przenoszą bakterie wywołujące boreliozę oraz wirusy powodujące kleszczowe zapalenie mózgu. Owoce leśne, (jagody, poziomki) najlepiej jeść po umyciu lub przemrożeni, wówczas unikniemy bąblowicy.
W przypadku ukąszenia przez żmiję należy jak najszybciej wezwać pomoc i zgłosić się do lekarza.
Okres wakacji to także czas wyjazdów turystycznych. Wakacje umożliwiają zawieranie nowych znajomości sprzyjających często przypadkowym kontaktom seksualnym, które zwiększają ryzyko zakażenia wirusem HIV, chorobami wenerycznymi, wirusem żółtaczki typu B i C. Obowiązkowo warto pamiętać, iż alkohol, narkotyki, dopalacze prowadzą do zagrożenia zdrowia a nawet życia, ponadto mogą sprawić, że staniesz się ofiarą lub sprawcą aktów przemocy. Pamiętajmy też, by na dyskotekach, imprezach zawsze i wszędzie pilnować swoich napojów ? przypadki dosypywania i dolewania różnych substancji są coraz częstsze. Po takich substancjach łatwo możesz stracić samokontrolę.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (833) z dnia 28 Czerwca 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »