tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Warsztaty literackie z poetą

 
23 kwietnia w PiMBP odbyły się warsztaty dla członków opoczyńskiego Klubu Literackiego ?Nad Wąglanką? oraz wszystkich zainteresowanych. Zajęcia poprowadził Piotr Grobliński ? poeta, krytyk, felietonista i publicysta


Prowadzący warsztaty w profesjonalny sposób przedstawił obecnym na sali cechy, którymi powinien charakteryzować się każdy wiersz. Nie były to jedynie suche informacje, bowiem ekspert, z racji tego że z wykształcenia jest polonistą, potrafi nawet zawikłaną dla amatora terminologię ubrać w przystępne słowa. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że wiersz jest ?urządzeniem? do produkcji interpretacji. Aby nie był banalny i mógł zaskoczyć czytelnika, powinien mieć przede wszystkim zaplanowaną kompozycję. Każdy ceniący się poeta jest zobowiązany wystrzegać się w swej twórczości monotonii, ale musi pamiętać o zachowaniu struktury wiersza. Grobliński jest także zdania, że każdy wiersz, którego autor ma na celu zainteresowanie osoby czytającej jego twórczość, powinien zawierać w sobie element zaskoczenia, tzw. haczyk. Przede wszystkim jednak, zarówno autor jak i czytelnik muszą nauczyć się czegoś z wiersza. Każdy poeta powinien nauczyć się obserwować świat, ponieważ nawet najmniejsze szczegóły z życia potrafią zainspirować do działania.
Poza kwestiami czysto teoretycznymi, prowadzący poddał głębokiej analizie swoje wiersze, aby członkowie klubu literackiego oraz inni miłośnicy poezji mogli zobaczyć, jak wygląda zastosowanie przekazanej przed chwilą wiedzy w praktyce. Uczestnicy warsztatów chętnie zabierali głos w dyskusji, a interpretacja utworów poety była prawdziwą burzą mózgów. Wielu zwolenników autor zjednał sobie wierszem ?O czterech psach?, który odnosił się do tego, jak z wiekiem zmienia się przywiązanie człowieka do zwierzęcia. Jedna z uczestniczek spotkania słusznie zauważyła, że trzeba być naprawdę wyjątkowym poetą, aby ?ubrać? w wyszukane słowa szarą i nudną ulicę Piotrkowską w Łodzi.
Na koniec spotkania analizował i interpretował wiersze naszych regionalnych twórców z klubu. Jak na krytyka literackiego przystało, szczegółowo omawiał poszczególne wersety. Wiele z nich przypadło ekspertowi do gustu, nie wszystkie opinie były jednak pochlebne. Twórcy z uwagą słuchali słów krytyki, by na przyszłość wiedzieć jak uniknąć popełniania tych samych błędów. Uczestnicy spotkania opuścili salę bogatsi o nowe wiadomości i doświadczenia związane z warsztatem pracy poety.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 17 (772) z dnia 27 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »