tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Walentynkowe przesądy

 

Dziś o walentynkach wie każdy, nawet dzieci z przedszkola. Zanim przyszły ze zgniłego Zachodu zakochani mogli się cieszyć sobótką lub kupałą w dniu przesilenia letniego w czerwcu, jednak to właśnie ten jeden lutowy i zimowy dzień przyjęło się nazywać Dniem Zakochanych. 14 lutego ludzie wysyłają do swoich ukochanych i sympatii kartki, wiersze, drobne upominki. Często na wyznanie uczuć decydują się osoby na co dzień nieśmiałe, podpisując kartkę lub wiersz tajemniczą formułką ? Twój Walenty bądź Twoja Walentynka. Niektórzy nie podpisują się w ogóle.
W przedwojennej Rzeczypospolitej na Kresach Wschodnich dniem zakochanych były kaziuki, czyli dzień świętego Kazimierza przypadający 4 marca ? i właśnie wtedy wyznawało się uczucia, ofiarowując specjalnie upieczony piernik z romantyczną rymowanką. Zatem ? choć walentynki w obecnej postaci zadomowiły się u nas dopiero w latach dziewięćdziesiątych ? może korzeni dnia zakochanych należy szukać także na wschodzie?
Niezależnie od źródeł, z walentynkami przyszły do nas różne zwyczaje i przesądy, które zakochani traktują całkiem serio. Co najmniej tak samo, jak łączące ich uczucia. Jeśli wielka miłość ? to i wróżby. Tak przynajmniej sądzili ci, którzy wymyślili walentynki, komponując od razu do nich zestaw walentynkowych wróżb. Oto niektóre z nich:

* Oprócz wysłania kartki walentynkowej możemy pomyśleć również o napisaniu listu miłosnego. List powinno się pisać niebieskim długopisem lub atramentem, jest to bowiem kolor używany do pisania miłosnych wyznań. Nie można pisać ołówkiem, bo to świadczy o ulotności i nieszczerości naszych uczuć. Napisanego listu nie wolno upuścić, bo to zła wróżba, a do skrzynki pocztowej należy go wrzucić osobiście. A jeśli chcemy ozdobić list serduszkami lub kwiatkami, pamiętajmy, aby było ich trzy. Nigdy nie 4, 7 lub 13, bo te liczby przynoszą pecha.

* Już w przeddzień walentynek można położyć pod poduszkę gałązkę rozmarynu. Być może sprawi ona, że we śnie ujrzymy twarz przyszłego ukochanego lub ukochanej.

* Gdy wyjdziemy w walentynki na dwór, obserwujmy ptaki, bo one również mogą przynieść nam walentynkową wróżbę. Pierwszy zobaczony rano ptak będzie świadczył o tym, za kogo wypatrująca wyjdzie za mąż. Jeśli dziewczyna zobaczy nad swoją głową rudzika, zakocha się w marynarzu. Jeśli ujrzy wróbla ? wyjdzie za mąż za człowieka biednego, ale będzie bardzo szczęśliwa w tym związku. Jeśli ujrzy szczygła ? jej ukochany będzie bardzo bogaty. Za to, kiedy usłyszy pohukiwanie sowy lub stukanie dzięcioła, będzie to niezbyt dobra wróżba przepowiadająca staropanieństwo.

* Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak będzie miał na imię nasz przyszły ukochany lub ukochana, uważnie słuchajmy wiadomości w walentynkowy poranek lub zerknijmy do porannej prasy. Pierwsze imię, jakie usłyszymy lub ujrzymy w gazecie, będzie właśnie imieniem przyszłego ukochanego.

* Jeśli nie wiemy, kogo wybrać, należy rozłożyć na stole zdjęcia bliskich swemu sercu osób i następnie pierścionek lub obrączkę któregoś z rodziców, zawieszone na nitce czy sznurku, przesuwać nad kolejnymi zdjęciami. Odrzucamy te osoby, nad którymi się on nie obraca. Czynność tę należy powtarzać dotąd, aż zostanie tylko jedno zdjęcie.
* Na spacerze uważajmy na wiewiórki, bowiem wiewiórka w dzień świętego Walentego oznacza pecha. Przepowiada również związek ze skąpym i zazdrosnym partnerem.

* Jeśli chcemy poznać uczucia osoby, na której nam zależy, możemy wyliczać wyrywając kolejne płatki kwiatka ? kocha, lubi, szanuje? Możemy również liczyć dowolne przedmioty, np. cukierki, kamyki, kominy na dachach, listki itp. Jeśli wyjdzie liczba parzysta ? kocha, jeśli nieparzysta, nie kocha.

* W czasie kolacji w walentynkowy wieczór warto zapalić świecę i wróżyć obserwując jej płomień. Jeśli płomień będzie duży i jasny, a świeca będzie się palić spokojnie, oznacza to czekającą wielką miłość. Jeśli płomień zacznie się chwiać, będzie to znak, że czeka nas rozłąka i bliska osoba najprawdopodobniej wyjedzie na długo. Gdy płomień będzie palił się nierówno i zacznie przygasać, będzie to oznaką wielu zawirowań w miłości. Gdy promień świecy będzie się iskrzył i żarzył ? oznacza to ognisty romans, pełen żaru i miłosnych uniesień.

Wyszperał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (866) z dnia 14 Lutego 2014r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »