tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Walczmy z depresją

 
W lutym obchodzony był Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W tym roku odbywał się on pod hasłem "Depresja u kobiet"


Celem akcji podejmowanych z okazji tego dnia jest upowszechnianie i rozwijanie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych, a także zmiana postaw społecznych w stosunku do osób chorych psychicznie. Warto też zachęcać samych chorych do specjalistycznego leczenia.
Depresja to zaburzenie afektywne, które najczęściej objawia się poczuciem smutku, obniżonym nastrojem, brakiem chęci do działania oraz negatywnym postrzeganiem rzeczywistości.
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że w 2020 roku depresja będzie drugim problemem zdrowotnym na świecie. W świadomości społecznej choroba ta wciąż utożsamiana jest ze słabością charakteru, nieuzasadnionym histeryzowaniem, fanaberią. Tymczasem jest to nie tylko poważna choroba duszy, ale także ciała.
Z danych WHO wynika, że obecnie na depresję cierpi 10 procent ogólnej populacji dorosłych, szczególnie między 35. a 55. rokiem życia, choć dolna granica wieku systematycznie obniża się (w Polsce problem dotyka co 10. osobę). Dwukrotnie częściej chorują kobiety. W ub.r. w naszym województwie z leczenia w różnego rodzaju placówkach psychiatrycznych i psychologicznych ? szpitalach i poradniach ? leczyło się niemal 20 tysięcy pacjentów. Epizod depresyjny był powodem terapii u 11 tysięcy pacjentów, u pozostałych pacjentów leczono nawracającą depresję.
Na depresję cierpi coraz więcej osób ? to zaburzenie dotyka dzieci, dorosłych, a także seniorów. Chorzy powinni wiedzieć, że depresję można leczyć. Źródło oraz więcej informacji na temat tej choroby, sposobów i miejsc jej leczenia, a także zasad udzielania świadczeń opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień można znaleźć na stronie internetowej www.nfz-lodz.pl


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (921) z dnia 13 Marca 2015r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »