tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam mieszkanie 67 m2, tel. 603 063 ...
czytaj dalej »

Inżynier i Nauczyciel Matematyki chętnie udzieli ...
czytaj dalej »

Firma MATA-DACH Mateusz Łaski
oferuję ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Wakacyjne kierunki

 

W związku z panującym już od jakiegoś czasu chaosem w Egipcie, postanowiliśmy się dowiedzieć, czy opocznianie także rezygnują z wyjazdów do tych najpopularniejszych egipskich kurortów?

Dla mieszkańców Opoczna i okolic wczasy w Egipcie, Tunezji lub Turcji są bardzo popularnym i atrakcyjnym cenowo kierunkiem podróżowania. Dowiedzieliśmy się o tym odwiedzając Biuro Podróży w Galerii Inspiro, gdzie jak do tej pory z wyjazdu do Egiptu zrezygnowała jedna rodzina, która miała wykupione wczasy na 22 lutego. – Klienci zrezygnowali świadomie, bo nie wyobrażają sobie wypoczywać, kiedy gdzieś giną ludzie – mówi pracownik biura Marzena Brzezińska. Nie wszystkie biura wstrzymały wyloty do Egiptu, ale to jest już decyzja klientów – dodaje. Coraz więcej klientów jest zdania, że ceny wczasów za granicą są porównywalne z tymi nad naszym rodzimym morzem w sezonie.
Opoczyńskie biuro otrzymuje monity od operatorów, by ze względu na bezpieczeństwo klientów, nie przedstawiać nowych ofert do Egiptu.
Niektórzy liczą na to, że sytuacja w Egipcie unormuje się, bo w opoczyńskim biurze już zarezerwowali wczasy na czerwiec i lipiec. Dla opocznian wczasy w krajach muzułmańskich są bardzo atrakcyjne, zarówno ze względów turystycznych, jak i cenowych. Zwłaszcza, że w sezonie zimowym przystępnych cenowo kierunków, takich gdzie ciepło jest gwarantowane jest niewiele. Klienci odwiedzający biuro chcą od jednej osoby od 1.500 do 2 tys. zł. Ich oczekiwania spełniają właśnie oferty wycieczek do Egiptu, gdzie wydając około 2 tys. od dorosłej osoby na wczasy mogą liczyć na bardzo komfortowe warunki.
Nie brakuje osób, które często podróżują i doskonale radzą sobie w wyszukiwaniu nowych ofert. Oni często wybierają dalekie kierunki podróży, zdarza się, że nawet do Kenii. Wtedy ważne jest, by znali choć trochę język angielski, bo w takich dalekich trasach z międzylądowaniem, nie wszystkie biura podróży gwarantują polskojęzycznego rezydenta. W biurze pojawiają się też rzesze klientów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z turystyką i wtedy dla nich najlepsze są podróże masowe tzn. zorganizowane. Wybierając taką formę wyjazdu klienci z reguły nie muszą się martwić nieznajomością języka. Po dotarciu do celu pomocą podróżnym służy polskojęzyczny rezydent, czyli pracownik biura podróży mający opiekować się powierzonymi mu osobami. Ma sprawić, że ludzie czują się bezpiecznie, komfortowo, zapominają o codziennym stresie. W końcu wyjechali na wakacje, by wypocząć. Podstawowym obowiązkiem rezydenta jest opieka nad gośćmi oraz informowanie ich o miejscu wypoczynku, hotelu, posiłkach, sposobach spędzania wolnego czasu itd. W ciągu np. siedmiodniowego pobytu taka osoba pojawia się w hotelu około trzech razy. Dodatkowo w razie potrzeby jest także możliwość kontaktu telefonicznego. Warto dodać, że w hotelach w recepcji na ogół obsługa jest wielojęzykowa, a dodatkowo rozmieszczane są też tablice z najważniejszymi informacja w różnych językach. Na tych tablicach także biura podróży zamieszczają dodatkowe informacje m.in. o dodatkowych wycieczkach i wylotach.
Dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się także oferty tzw. last minute z których warto korzystać, bo można pojechać na tanie wczasy. Jednak tzw. lasty są adresowane raczej dla par, bo hotele mają bardzo dużo pokoi dwuosobowych, natomiast jest znacznie mniej pokoi tzw. familijnych. Dlatego rodziny kilkuosobowe powinny wcześniej zająć się wszelkimi formalnościami związanymi z podróżą. Dla rodzin wielodzietnych wczasy za granicą wiążą się z dużymi kosztami, dlatego nie dziwi fakt, że w biurze rzadko pojawiają się tacy klienci. Biura podróży wiedzą o tym, że rodziny wielodzietne rzadko mogą sobie pozwolić na wydanie kilku lub kilkunastu tysięcy na wczasy, dlatego na rynku turystyki jest mało ofert dla małżeństwa np. z trójką i więcej dzieci. Z reguły pojawiają się oferty dla małżonków z jednym lub góra dwojgiem dzieci.
Nie ma sztywnych ram cenowych wycieczek. Ceny w biurach podróży w dużym stopniu zależą od tego, kiedy kupujemy wczasy. I tak, np. w grudniu, styczniu i lutym biura podróży oferują upusty 30 lub 40% za wcześniejszą rezerwację. Nic dziwnego, że ci bardziej doświadczeni podróżnicy już w styczniu, rezerwują wyjazd mający się odbyć w np. lipcu. Być może nie wszyscy też wiedzą, że na ogół nie opłaca się od razu wszystkich kosztów wycieczki. Jest to zależne od operatorów, ale z reguły wpłaca się około 30% wszystkich kosztów, a dopiero około miesiąc przed wyjazdem trzeba już wpłacić całą kwotę. Dla wygody klienta, ze względu na ilość dni najczęściej branego urlopu, na rynku zaczęły się pojawiać oferty wczasów 8– i 10–dniowych. Różnice w cenie pobytu 10 i 14–dniowego w Tunezji, Egipcie i Turcji są niewielkie, około 300 lub 400 zł. Natomiast w innych miejscach np. na Teneryfie, różnica kilku dni będzie bardziej odczuwalna dla portfeli.
Coraz częściej mieszkańcy Opoczna decydują się także na wyjazd do Grecji i Hiszpanii. Od pewnego czasu na nowo pojawiają się też oferty wycieczek do Bułgarii i Chorwacji. Dużo osób jest zainteresowanych podróżami poznawczymi. Dlatego jest wielu „turoperatorów”, którzy sprzedają także wycieczki objazdowe, poznawcze cieszące się dużym zainteresowaniem.
By dowiedzieć czegoś więcej o miejscach do których wybierają się podróżni można odwiedzać portale internetowe. Jednym z nich jest portal HolidayCheck.pl, gdzie turyści mogą podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi użytkownikami.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (710) z dnia 18 Lutego 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »