tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Wakacje w Zakopanem

 
Już po raz siódmy Zarząd Powiatowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zorganizował wakacyjny wyjazd dla swoich podopiecznych

Wycieczki organizowane przez zarząd TPD charakteryzują się nie tylko świetną zabawą, ale także nauką poprzez zabawę i rozwijaniem zainteresowań młodych ludzi. Tym razem w siedmiodniowej wyprawie trwającej od 5 do 11 lipca uczestniczyło trzydzieścioro pięcioro dzieciaków.
Tradycją wycieczek organizowanych przez zarząd TPD jest zwiedzanie miejscowości na trasie do celu i w drodze powrotnej. Tak było i tym razem. W drodze do Zakopanego wycieczkowicze zwiedzili zamek na Pieskowej Skale. Potem udali się na spacer po Ojcowskim Parku Narodowym, podziwiając przepiękne twory skalne, przyrodę parku i Grotę Łokietka. Młodzież zadziwiła legenda o mądrości Władysława Łokietka, który jak głosi legenda ukrył się w grocie, wraz z rycerzami, nie naruszając pajęczyny zakrywającej wejście.
Po dotarciu do celu grupa została zakwaterowana w pensjonacie "Małgorzatka". Kolejnego dnia turyści wyruszyli w trasę do Morskiego Oka. Dziewięciokilometrowy odcinek marszu urozmaicił deszcz, który przelotnie chłodził strudzonych podróżników. Wysiłek został nagrodzony pięknem górskiego jeziora i otaczających go Tatr. Dodatkowo w rejonie Morskiego Oka, po słowackiej stronie zeszła lawina błotna, a jej odgłosy oraz górskie echo wywoływały niesamowite wrażenia.
W niedzielę, 7 lipca grupa udała się na Gubałówkę, aby podziwiać piękno rozciągającego się u jej stóp Zakopanego oraz górującego nad nim Giewontu. Tam też była okazja zakupu góralskich pamiątek. Po przejściu wzdłuż Gubałówki zjechali w dół wyciągiem krzesełkowym zwanym "Butorowym". W drodze powrotnej do pensjonatu turyści wstąpili do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, aby podziwiać drzeworyty góralskie. Kolejnego dnia tuż po śniadaniu, zaprawieni w wędrówkach górskich koloniści, udali się w Dolinę Kościeliską. Główną atrakcją była przeprawa przez Jaskinię Mroźną, w której było tak ciasno, że miejscami zdobywali ją na kolanach. Po krótkim odpoczynku w schronisku "Ornak", wrócili do gościnnej "Małgorzatki". Kolejnego dnia przy pięknej, słonecznej pogodzie grupa udał się na zwiedzanie Zakopanego. Tam podziwiali skocznie narciarskie, Wielką i Małą Krokiew, cmentarz i kościół na Pękowym Brzysku oraz Krupówki z pomnikiem Władysława Zamoyskiego. Po obiedzie wszystkich czekała nie lada atrakcja, a mianowicie wjazd kolejką linowa na Kasprowy Wierch. Przy sprzyjającej pogodzie widoczność była bardzo dobra, a widok gór wręcz zapierał dech w piersiach. Wtorek, 10 lipca był upalny, więc po zwiedzaniu kaplicy na Jaszczurówce, wycieczkowiczów podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa wędrowców udała się w trasę na Kopieniec Wielki, a druga udała się do sanktuarium na Olczy.
Obok zwiedzania w programie wycieczki już tradycyjnie, przygotowano także zajęcia i konkursy z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki. Dzieci uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych, m.in. "Co alkohol robi z moim ciałem?", "Czy znasz swoją siłę w walce przeciw zagrożeniom ? jak mądrze decydować?". Odbył się także konkurs plastyczny pod hasłem "Żyję zdrowo bez nałogów". Uczestnicy wskazywali przykłady wartościowego spędzania czasu wolnego, dającego możliwości rozwijania pasji i zachowań służących zdrowiu. Podczas wyjazdu dzieci miały okazję bawić się podczas dyskoteki połączonej z nauką tańca, a także wziąć udział w zajęciach sportowych na boisku szkolnym. Pomysłów do zabaw nie brakowało także podczas wizyty w nowo powstałym ogródku jordanowskim. Tradycyjnie organizatorzy przygotowali także wspólne biesiadowanie przy grillu. Tam też podsumowano konkursy.
W drodze powrotnej do domu, wycieczkowicze zatrzymali się jeszcze w Krakowie, gdzie zorganizowano rejs po Wiśle. Kolejnym punktem zwiedzania była wizyta na Wawelu, gdzie obejrzano groby królewskie, Rynek Krakowski, Sukiennice i Kościół Mariacki. Korzystając z okazji grupa udała się na spacer po Plantach Krakowskich. Wieczorem wszyscy zdrowi i szczęśliwi wrócili do Opoczna.
Program wycieczki, jak zawsze zresztą, obfitował w atrakcje. Po każdym takim wyjeździe dzieci przywożą ze sobą wiele niezapomnianych wrażeń. Zarząd TPD ma nadzieję, że włożony wysiłek w organizację wyjazdu przyniesie pozytywne rezultaty i pozwoli lepiej poznać potrzeby podopiecznych TPD.
Zarząd Powiatowy TPD za naszym pośrednictwem serdecznie dziękuje wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do zorganizowania tak udanego wypoczynku.


Waldemar Ireneusz Oszczęda   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (836) z dnia 19 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »