tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Wakacje w Opocznie

 
Na zaproszenie Spółdzielni Socjalnej ?Promyk nadziei? od 5 do 10 sierpnia na ziemi opoczyńskiej przebywała 20?osobowa grupa młodzieży z Tarnoszyna (woj. lubelskie). Jej pobyt miał charakter rewizyty


Celem przyjazdu młodzieży z odległego o 380 km Tarnoszyna było m.in. poznanie historii Opoczna i okolic, naszej kultury ludowej, miejsc, w których można ciekawie spędzić wolny czas, a także nawiązanie nowych przyjaźni z młodzieżą z Opoczna. Analizując pobyt trudno ocenić, co było dla gości największą atrakcją i co zrobiło największe wrażenie. Każdy dzień obfitował bowiem w niesamowite wydarzenia, które przerastały ich oczekiwania.
Program integracyjnego wypoczynku był bardzo napięty i ściśle dopasowany do wieku kolonistów. Wśród atrakcji znalazło się m.in. zwiedzanie Muzeum Regionalnego i zapoznanie z historią Opoczna od czasów króla Kazimierza Wielkiego poprzez kolejne okresy, szczególnie II wojny światowej. Młodzież obejrzała również stroje ludowe, wysrtój chaty opoczyńskiej i obrazki z codziennego życia opocznianina. Dopełnieniem tematu były prywatne zbiory Zofii Pacan z Bielowic. W przydomowej izbie tradycji znajdowały się różne przedmioty gospodarstwa domowego oraz wystrój izby chłopskiej z okresu pierwszej połowy XX wieku. Z wielkim oddaniem pani Zofia zaprezentowała kunszt tworzenia wycinanek z papieru oraz zdradziła technologię wytwarzania przepięknych kwiatów z bibuły.
Będąc na ziemi opoczyńskiej zwanej zagłębiem ceramicznym, nie sposób nie odwiedzić zakładów ceramicznych. Już po raz kolejny swojej gościnności użyczył nam jeden z największych w Polsce producentów płytek ceramicznych a mianowicie Ceramika Paradyż. Z pewnością taka wizyta przybliży młodzieży markę firmy, a jej produkty będą kojarzone z wizytą w Opocznie.
Bardzo ciekawa okazała się wizyta w jednostce wojskowej w Nowym Glinniku. Sama obecność na wieży kontrolnej lotów oraz zapoznanie się ze stanowiskiem prognozowania pogody, a także możliwość obejrzenia z bliska kabiny pilotów śmigłowca zrobiły na młodzieży niesamowite wrażenie. Grupa otrzymała sporo informacji o misji w Afganistanie od żołnierzy pochodzących z tej właśnie jednostki.
Kolejnym punktem atrakcji wakacyjnej była przystań żeglarska w Zarzęcinie. Chętnych pływania żaglówką w żaden sposób nie odstraszyły krople padającego deszczu. Po odbytym rejsie po Zalewie Sulejowskim rozpalono ognisko, przy którym można było upiec kiełbaski a jednocześnie wysuszyć przemokniętą odzież.
Ostatnim elementem pobytu było uczestnictwo w XXI Pieszej Pielgrzymce Opoczyńskiej na Jasną Górę. Ze względu na ograniczony czas goście z Tarnoszyna pokonali tylko jeden odcinek drogi z Opoczna do Przyłęku. Złożyli jednak deklarację, że za rok pokonają całą trasę pielgrzymkową razem z opoczyńską grupą.
Oprócz tego w wolnych chwilach młodzież bardzo chętnie korzystała z orlika rozgrywając towarzyskie mecze integracyjne. Finałem było spotkanie piłki nożnej o puchar burmistrza Opoczna. Tarnoszyn rewanżując się za przegrany mecz na swoim boisku wygrał z Opocznem 11:2. Wspaniały relaks zapewniała natomiast Opoczyńska Fala ze wszystkimi atrakcjami wodnymi.
Na zakończenie zorganizowane zostało spotkanie z burmistrzem Janem Wieruszewskim. Podczas spotkania podsumowano integracyjny pobyt młodzieży z Tarnoszyna i podjęto ustne deklaracje o kontynuowaniu takiej wymiany. Mamy nadzieję, że kilkudniowy pobyt na ziemi opoczyńskiej na długo zapisze się w pamięci gości z Lubelskiego.

Kazimiera Frączak
Spółdzielnia Socjalna ?Promyk nadziei?


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 33 (736) z dnia 19 Sierpnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »