tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Wąglanianki doKoła!

 

Pierwszą przewodnicząca koła była Krystyna Gołąb, która stała na czele grupy przez rok. Tuż po niej funkcję tę objęła i pełni ją do dziś Janina Wijata. W pierwszych latach działalności KGW w Wąglanach liczyło dwadzieścia członkiń. Panie pragnące rozwijać się, angażować w życie wsi oraz kultywować regionalne tradycje, zapoczątkowały utworzenie grupy zrzeszonych gospodyń w swojej miejscowości.
Wówczas wąglanianki spędzały czas na kursach gotowania i pieczenia oraz kroju i szycia. Zdobyte umiejętności kulinarne prezentowały podczas różnych lokalnych przedsięwzięć, takich jak zabawy choinkowe lub ostatkowe czy też podczas Dnia Kobiet. Brały też udział w różnorakich uroczystościach gminnych i kościelnych.
W latach 70., wspólnie z organizacją Kółek Rolniczych, gospodynie zajmowały się sprowadzaniem do wsi kurcząt. Z inicjatywy KGW w okresie żniwnym prowadzone było wiejskie przedszkole dla dzieci rolników, tzw. dzieciniec. Panie prowadziły Klub Rolnika i współpracowały z młodzieżą, organizując z nią występy i przedstawienia teatralne, w tym takie sztuki jak "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej i "Grube ryby" Michała Bałuckiego. W tym czasie koło aktywnie współpracowało także z OSP.
Z czasem zapał członkiń do pracy stopniowo mijał i koło zawiesiło swoją działalność. Jego reaktywacja nastąpiła w latach 90. Do koła przystąpiło wtedy osiemnaście kobiet, panie od razu wzięły się ostro do pracy, organizując co rusz spotkania i przedsięwzięcia, tym samym kontynuując działalność starszych koleżanek. Odnowiły także dobre relacje z OSP i wspierały strażaków podczas rozpoczętej wówczas rozbudowy remizy. Panie chętnie pomagały w pracach porządkowych oraz gotując posiłki dla pracowników. Wszystko to robiły w czynie społecznym i jako wyraz przyjaźni, którą darzyły lokalnych strażaków.
W 2007 roku KGW przekształciło się w Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich, które zostało formalnie zarejestrowane. Charakter działalności nie został jednak zmieniony. Obecnie grupa liczy czternaście aktywnie działających członkiń. Obok Janiny Wijaty, w skład zarządu wchodzą jej zastępczyni Anna Świątek i skarbniczka Halina Wijata. Do stowarzyszenia nie należy żaden mężczyzna. Ciągle prowadzony jest natomiast nabór nowych uczestniczek.
Wąglanianki współpracują nadal z OSP, a poza tym z UG i koleżankami z kół z terenu gminy Białaczów. Aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju lokalnych imprezach i przedsięwzięciach. Do tej pory członkinie reprezentowały swoją gminę podczas prezentacji stołów wielkanocnych w Piotrkowie Trybunalskim i Opocznie. Na zaproszenie posłanki Elżbiety Radziszewskiej wzięły udział w dożynkach sejmowych jako przedstawicielki gminy Białaczów. Gospodynie uczestniczą w dożynkach gminnych i powiatowych, Dniach Białaczowa i święcie ludowym. Były też dumą gminy na Festiwalu Folklorystycznym w Sielpi, gdzie jako wizytówka regionu wystawiły stoisko z lokalnymi produktami.
Od sześciu lat panie przyjmują wędrujących na Jasną Górę pielgrzymów z archidiecezji białostockiej, częstując pątników gorącym posiłkiem, kawą, herbatą i ciastem. Poczęstunek przygotowywany jest z ofiar mieszkańców Wąglan. Gospodynie nie pozostają także obojętne dla uczestników strażackiej pielgrzymki, którym przygotowują jedzenie i miejsce na nocleg.
Gospodynie, wspólnie z koleżankami z kół z terenu gminy, organizują liczne imprezy integracyjne, np. zabawę andrzejkową, noc świętojańską, święto pieczonego ziemniaka oraz spotkania opłatkowe. Od kilku lat, dzięki wsparciu uzyskanemu z UG, członkinie mają możliwość uczestniczyć w wycieczkach krajoznawczych, podczas których zwiedzają różne zakątki Polski. Stowarzyszenie, razem z OSP, od dziesięciu lat organizuje zabawę choinkową dla mieszkańców wsi, podczas której gwoździem programu są występy małych wąglanian i pań z KGW. Również z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka gospodynie przygotowują różnego rodzaju atrakcje.
Od dwóch lat wąglanianki uczestniczą w Rzeczycy w "pierzawce", na którą są zapraszane przez wójta Rzeczycy, Marka Kaźmierczyka. Co roku organizowany jest tam konkurs darcia pierza, w którym panie biorą udział. Z tej okazji przygotowują także występ artystyczny, który w Rzeczycy cieszy się dużym powodzeniem.
Gospodynie z Wąglan utrzymują się ze składek członkowskich. Spotykają się w miarę potrzeb w remizie strażackiej. Głównym celem członkiń stowarzyszenia jest kontynuacja na jak najwyższym poziomie podejmowanych corocznie działań. Panie mają satysfakcję z tego, że same są autorkami tekstów piosenek, które wykonują podczas swoich występów. Z radością dostrzegają, że ich praca podoba się pozostałym mieszkańcom wsi. Cieszą się, że działają aktywnie już przez wiele lat. Wciąż jednak mają apetyt na więcej i głowy pełne pomysłów, które zapewne niebawem zrealizują.



Wąglanianki podczas wizyty w Sejmie 15 września 2011 roku



Spotkanie KGW w Wąglanach



Obecny sład KGW w Wąglanach



Wąglanianki lata 70. XX wieku


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (852) z dnia 8 Listopada 2013r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »