tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 W "Żeromskim" naucza się inaczej

 




Aula w Muzeum Geologicznym


Kolejny raz młodzież z "Żeromskiego" miała możliwość nabywania nowych umiejętności poza ławą szkolną, w tym podczas warsztatów naukowych na wyższych uczelniach. 30 maja, młodzież LO im. S. Żeromskiego z klas realizujących geografię i biologię na poziomie rozszerzonym, wzięła udział w terenowych warsztatach przyrodniczych, które zostały przeprowadzone na terenie Warszawy.
Pierwszy punkt tej naukowej wyprawy obejmował zajęcia w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Uczniowie pracowali równolegle w trzech grupach pod kierownictwem przewodników. Poznali największą w kraju kolekcję roślin górskich obejmującą florę polskich Karpat, a w szczególności gatunki występujące na terenie Tatr, Pienin i Bieszczadów.
Podczas pobytu w szklarniach uczniowie poznali rośliny klimatu równikowego wilgotnego, podrównikowego i zwrotnikowego - szczególną uwagę zwracał cytron "Ręka Buddy", którego owoce przypominały dłoń. Wśród sagowców, kawowców, drzew herbacianych, ananasów, kaktusów i wielu innych można było obserwować rzeźby ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie - ekspozycję "Bogowie Indii" obejmującą 17 kamiennych posągów i wystawę "W cieniu Borobuduru" z wysp Jawa i Bali. W centralnej części ogrodu nie brakło kolekcji liliowców i piwonii.
Dalsza część zajęć została przeprowadzona w Państwowym Muzeum Geologicznym, w którym młodzież obejrzała piękną kolekcję minerałów, skał i skamieniałości pochodzących z różnych er i okresów. Wyprawę wśród milczących świadków przeszłości - skał poprowadził znany geolog Paweł Woźniak, pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego w oddziale górnośląskim. Młodzież prowadziła nie tylko bezpośrednie obserwacje geologiczne, ale również usłyszała wiele ciekawostek, miała okazję zobaczyć zrekonstruowane szkielety, naturalnej wielkości, mamuta wielkiego, nosorożca włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego. Poznała chlubę muzeum - celofyza "Dino".
Ostatni punkt zajęć obejmował wykład na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych. Zgromadzeni mieli przyjemność wysłuchać profesor Marii Skoczek, opowiadającej o migracjach Polaków. Prelekcja obejmowała nie tylko tradycyjne zagadnienia. Dotyczyła typów migrantów - Polaków, których ujęto jako bociany, chomiki, łososie i buszujący. Optymistycznie nastrajał fakt, że województwo łódzkie nie znajduje się w grupie tych, z których następuje masowy odpływ ludności. Duże zainteresowanie wzbudziła również struktura migrujących ze względu na wykształcenie i aktywność zawodową. Pani profesor była zbudowana postawą młodzieży z "Żeromskiego", która wykazała się wysoką kulturą.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (778) z dnia 8 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »