* 28 lipca:
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, w dzień urodzenia Barucha Samuela Blumberga, ustanowiony przez ELPA w 2004 roku, w WHO od 2011 roku, wcześniej obchodzony jako Światowy Dzień Świadomości WZW 1 października od 2007 roku, a następnie 19 maja od formalnego uznania WHD w 2010 roku.
* 31 lipca:
? Polska: Dzień Skarbowości, obchodzony od 2008 roku na podstawie zarządzenia ministra finansów, a od 2010 roku na podstawie ustawy. Data ta upamiętnia uchwalenie ustawy z 31 lipca 1919 roku, o tymczasowej organizacji władz i urzędów skarbowych. Według Jacka Rostowskiego, obchodzenie utworzenie tego dnia ma na celu: zintegrowanie środowiska administracji skarbowej i budowanie wspólnej tożsamości tej grupy zawodowej. Dzień skarbowości jest świętem wszystkich urzędników, inspektorów, naczelników i pracowników izb i urzędów skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej),
1 sierpnia:
Polska: Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, święto państwowe obchodzone corocznie od 2010 roku. Preambuła ustawy głosi, że święto ustanawia się w hołdzie bohaterom Powstania warszawskiego, tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu radzieckiej supremacji zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy dodawało ponadto, że uhonorowaniem dnia wybuchu powstania wolna Polska może spłacić swój dług wdzięczności. Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 9 października 2009 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, uchwalonej z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Za uchwaleniem ustawy głosowało 397 posłów, 1 był przeciwko, 6 wstrzymało się od głosu. Senat przyjął ustawę bez poprawek 5 listopada 2009 roku. Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw 7 grudnia 2009 roku.
|