tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

SPRZEDAM (bez pośredników) nowy dom w Miedznej ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 W tym tygodniu obchodzimy:

 

* 21 czerwca:
Światowy Dzień Deskorolki, obchodzony od 2006 roku;
* Święto Muzyki, obchodzne od 1981 roku. Powstał z inicjatywy Marcela Landowskiego, francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia, w Polsce obchodzone jest od 2000 roku. Miało swoją premierę nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku. Wówczas to, w nagłośnionym medialnie wystąpieniu, zaprosił on wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Święto to, organizowane początkowo tylko we Francji, stało się dziś znaczącym, europejskim wydarzeniem artystycznym. Każdego roku instytucje muzyczne ? filharmonie, opery, teatry muzyczne, szkoły muzyczne, kluby muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty. Oryginalna nazwa Fete de la Musique jest grą słów, homofonem wyrażenia Faites de la musique! ? Róbcie muzykę!, które stało się przewodnim zawołaniem do uczestnictwa w święcie. W Polsce, próby adaptacji idei tego święta miały miejsce w Warszawie i Krakowie, lecz z różnych powodów, nie rozwinęły się one do oczekiwanych rozmiarów i nigdy nie stały powszechnym ruchem społecznym.
* Noc kupały, zwana potocznie nocą świętojańską, obchodzona z 21 na 22 czerwca, związana z letnim przesileniem Słońca. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów wywodzących się z ludów ugrofińskich, np. Finów i Estończyków. Wyraz kupała pochodzi najpewniej z indoeuropejskiego pierwiastka kump, oznaczającego grupę, gromadę, zbiorowość, z którego wywodzą się słowa takie jak kupa, skupić, kupić (gromadzić). Jeśli natomiast chodzi o słowo sobótka, późniejsze określenie kupalnocki, to prawdopodobnie stworzone zostało przez Kościół i, co od zarania miało wydźwięk pejoratywny; znaczyło tyle, co mały sabat. Swoistym fenomenem w dzisiejszych czasach są coraz częściej organizowane w różnych miastach Polski obchody luźno nawiązujące do owych dawnych rodzimych tradycji: skoki przez ogień, puszczanie wianków, poszukiwanie kwiatu paproci, wróżby.

* 22 czerwca
Światowy Dzień ?Garbusa?.

* 23 czerwca:
Polska: pot. noc świętojańska, imprezy kulturalne nawiązujące do nocy kupały.
* Dzień Ojca, obchodzony w Polsce od 1965 roku, święto będące wyrazem szacunku dla ojców. Obchodzone corocznie w wielu krajach, w różnych terminach).
* międzynarodowe: Dzień Służby Publicznej, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku. Ten dzień ma służyć docenieniu pracy służby publicznej i zachęceniu młodych ludzi do rozpoczęcia kariery w sektorze publicznym, jest również okazją do wręczenia konkretnym służbom z krajów członkowskich nagrody dla służby publicznej.
? Międzynarodowy Dzień Wdów, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2010 roku. Obchody mają na celu zwrócenia szczególnej uwagi krajów członkowskich ONZ, organizacji międzynarodowych i regionalnych na sytuację wdów ? niezależnie od wieku i pochodzenia ? i ich dzieci. Dość często zdarza się, że pozostają one bez podstawowych środków do przeżycia. Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa, aby przestrzegano Konwencję w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet i inne traktaty dotyczące praw człowieka.

* 24 czerwca:
Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę.

* 26 czerwca:
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii, właściwie Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1987 roku. Obchody odbywają się przy wsparciu Biura Narodów Zjednoczonych do spraw Narkotyków i Przestępczości ? UNODC. W Polsce obchody wspiera również Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. W Warszawie, na skrzyżowaniu ul. Górczewskiej i al. Prymasa Tysiąclecia, odsłonięto 24 czerwca 2010 roku z tej okazji graffiti pod hasłem ?Leczyć zamiast karać? na znak solidarności z osobami uzależnionymi od substancji psychoaktywnych).
* Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1997 roku. Data nie jest przypadkowa. Upamiętnia wejście w życie konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania, uchwalonej w 1984 roku. Obchody Dnia Pomocy Ofiarom Tortur mają na celu wspieranie działań na rzecz wyeliminowania tortur i skutecznej realizacji postanowień Konwencji. Biorą w nim czynny udział m.in. Międzynarodowa Rada Rehabilitacji Ofiar Tortur ? IRCT założona w 1985 roku przez Inge Genefke oraz Amnesty International działające w wielu krajach.

* 27 czerwca:
Światowy Dzień Rybołówstwa, ustanowiony przez Organizację do spraw Wyżywienia i Rolnictwa ? FAO w 1984 roku.
* Polska: Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, obchodzone przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków za zgodą Międzynarodowej federacji ds. Cukrzycy ? IDF w rocznicę odkrycia insuliny.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (780) z dnia 22 Czerwca 2012r.
W dziale Aktualności dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »