tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 W tym tygodniu obchodzimy:

 


25 listopada:
Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet (ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ) * Światowy Dzień Pluszowego Misia (ustanowione w 2002 roku w 100. rocznicę powstania ?misia? nazwanego na cześć Theodora ?Teddego? Roosevelta z angielskiego teddy bear; obchodzone również w Polsce);
krajowe: * Dzień Kolejarza (od 1981 roku w dniu wspomnienia świętej Katarzyny Aleksandryjskiej). 21 lipca 1981 roku NSZZ Solidarność Węzła PKP Lublin podjęła Uchwałę nr 1, że począwszy od roku 1981 Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, tj. dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy. Pierwsze centralne uroczystości odbyły się w Lublinie i zbiegły się z odsłonięciem i poświęceniem przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka krzyża?Pomnika Doli Kolejarskiej na terenie Lokomotywowni Lublin * Dzień bez Futra (polskie święto obchodzone 25 listopada od 1994 roku. Zostało ustanowione na IV Ogólnopolskim Kongresie ?Teraz Ziemia? przez działaczy Klubu Gaja oraz Frontu Wyzwolenia Zwierząt. W 2003 roku w organizację Dnia bez Futra włączyły się Stowarzyszenie Empatia oraz Fundacja Viva! Akcja dla zwierząt, które są również organizatorami: światowego dnia wegetarianizmu, ogólnopolskiego tygodnia wegetarianizmu oraz dnia ryby).

29 listopada:
Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem Palestyńskim (ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ);
krajowe: Dzień Podchorążego (ustanowione na pamiątkę wydarzeń 29 listopada 1830, kiedy to słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder ? siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej, wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, rozpoczynając tym samym powstanie listopadowe. Inicjatorem nocy listopadowej był podporucznik Piotr Wysocki. Obecnie Dzień Podchorążego obchodzony jest szczególnie uroczyście w wyższych uczelniach wojskowych oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej * andrzejki ? znane też jako jędrzejki lub jędrzejówki ? wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane ? niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Freyera, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

30 listopada: międzynarodowa akcja Cities for Life (miasta dla życia) przeciwko karze śmierci.
1 grudnia: światowy Dzień AIDS (ustanowione w 1988 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ) * rozpoczyna się Europejski Tydzień Autyzmu (trwa do 7 grudnia);
krajowe: rozpoczynają się Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc (do 10 grudnia, światowy Dzień Gruźlicy obchodzony jest 24 marca).


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (750) z dnia 25 Listopada 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »