tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 W tym tygodniu obchodzimy:

 


* 24 maja:
Europejski Dzień Parków Narodowych (obchodzony w rocznicę utworzenia pierwszego europejskiego parku Sarek w Szwecji),
? Polska: Święto Wojsk Specjalnych (obchodzone od 2008 roku).

* 25 maja:
Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, ustanowiony przez Unię Europejską. W Polsce obchodzony jest od 2004 roku, pod patronatem fundacji "Itaka". Symbolem dnia jest niebieski kwiat niezapominajki,
- Światowy Dzień Mleka, ustanowione przez agendę ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa),
- rozpoczyna się Tydzień Solidarności z Ludami Zamieszkującymi Niesamorządne Terytoria (trwa do 31 maja). Tydzień ten został ustanowiony 6 grudnia 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ).

* 26 maja:
? Polska: Dzień Matki, święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości oraz podziękowania za trud włożony w wychowanie. Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki?boginie, symbole płodności i urodzaju. Zwyczaj powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki i początkowo oznaczał wizytę w katedrze. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do około XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej. W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie.

* 27 maja:
? Polska: Dzień Samorządu Terytorialnego, uchwalony przez Sejm RP w 2000 roku. Upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku. Katolicką patronką polskich samorządowców jest od 2007 roku święta Kinga,

* 29 maja:
Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ, święto proklamowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku,
? Polska: Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, ustanowiony przez Sejm w 2011 roku. Obchody tego dnia połączone są z obchodami odbywającego się w tym samym dniu Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

* 30 maja:
? Polska: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, uchwalony przez Sejm RP w 2006 roku. W celu poprawy losu dzieci odrzuconych i osieroconych, obchody mają na celu popularyzację ruchu rodzicielstwa zastępczego. Od 1997 roku działa w Polsce organizacja pożytku publicznego Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (828) z dnia 24 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »