tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 W tym tygodniu obchodzimy:

 


* 17 maja:
? Międzynarodowy Dzień Homofobii, obchodzony z intencją walki z homofobią, na pamiątkę wykreślenia 17 maja 1990 roku homoseksualizmu z listy chorób Światowej Organizacji Zdrowia. Zazwyczaj przyjmuje formę happeningów,
? Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako kontynuacja Światowego Dnia Komunikacji. Ustanowiony 27 marca 2006 roku po Światowym Szczycie Społeczeństwa Informacyjnego w Tunisie. Znany wcześniej jako Światowy Dzień Telekomunikacji, upamiętniający powstanie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. W 2006 roku podczas konferencji w Antalya pełnomocnicy ITU postanowili połączyć oba wydarzenia w Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. Obchodom patronuje UNESCO i sekretarz generalny ITU. W Polsce obchody organizuje Polskie Towarzystwo Informatyczne. Honorowy patronat nad obchodami w 2011 roku objął prezydent RP Bronisław Komorowski. Z tej okazji na świecie organizowane są wydarzenia poświęcone m. in. nowym technologiom oraz roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym. Są również okazją do omówienia zagrożeń jakie niesie coraz bardziej powszechny dostęp do mediów elektronicznych).

* 18 maja:
? Międzynarodowy Dzień Muzeów, ustanowiony w Moskwie 28 maja 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM), działającą przy UNESCO. Stwarza ono okazję do wywiązania się z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy w myśl dewizy Rady: Muzea są ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami. Organizacja obchodów święta należy do placówek w poszczególnych krajach. W tym dniu, na całym świecie, organizowane są wystawy, seminaria i spotkania. Od 1992 roku dzień ten jest obchodzony pod innym hasłem, który ustala Komitet Doradczy ICOM?u. W ubiegłym roku hasłem Międzynarodowego Dnia Muzeów było: "Muzea zmieniają świat. Nowe wyzwania, nowe inspiracje". W tym roku brzmieć będzie: "Muzea (pamięć + kreatywność) = zmiana społeczna". Od 1997 roku, w majowy weekend poprzedzający Dzień Muzeów, obchodzona jest Europejska Noc Muzeów, w Polsce zwana Nocą Muzeów, pod patronatem Rady Europy. Akcja ta jest ściśle związana z Międzynarodowym Dniem Muzeów.

* 19 maja:
? Polska: Dzień Dobrych Uczynków, organizowany od 2005 roku przez fundację ekologiczną "Arka".

* 21 maja:
? Polska: Dzień Kadeta,
? Światowy Dzień Kosmosu, powstały z inicjatywy firmy Lockheed Martin, zajmującej się eksploatacją przestrzeni kosmicznej. Celem obchodów jest dotarcie do szerokiej liczby odbiorców oraz zachęcenie ich do poznawania i zgłębiania tajemnic kosmosu. Światowy Dzień Kosmosu, który zyskał poparcie NASA, stworzony został również po to, aby upamiętnić wydarzenia związane z odkrywaniem przestrzeni kosmicznej,
? Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej (właściwie Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej w Trosce o Dialog i Rozwój), ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 22 grudnia 2002 roku w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej. Rezolucja odnosi się do zasady tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz promocji i ochrony praw człowieka, w tym prawa do rozwoju. Celem obchodów jest promocja kultury, różnorodności kulturowej, dziedzictwa kulturowego ? zarówno materialnego jak i niematerialnego, produktów przemysłu artystycznego, dóbr oraz usług związanych z kulturą.

* 22 maja:
? Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej, ustanowiony 20 grudnia 2000 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, upamiętniający konferencję w Nairobi z 22 maja 1992 roku, na której grupa robotnicza UNEP?u przedstawiła efekty pracy nad międzynarodową umową w zakresie bioróżnorodności. Każdego roku obchody odbywają się na inny temat. W 2012 roku tematyka dnia dotyczyła bioróżnorodności oceanów i znaczenia środowiska morskiego dla ludzkości.

* 23 maja:
? Światowy Dzień Żółwia, mający uświadomić społeczeństwu konieczność ochrony wszystkich gatunków żółwi oraz tego, że każdy, chociaż w drobnej części, może przyczynić się do chronienia tych zwierząt. Światowy Dzień Żółwia został zainicjowany w 2000 roku przez American Tortoise Rescue. W Polsce obchodzony jest od 2009 roku. Pierwsze obchody odbyły się w Krakowie w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 1 i zorganizowane zostały przez grupę krakowskich żółwiarzy przy współpracy dyrekcji, nauczycieli, pracowników i uczniów tamtejszej szkoły oraz hodowców, pasjonatów i opiekunów żółwi, a także innych zwierząt egzotycznych. W trakcie krajowej imprezy z okazji Światowego Dnia Żółwia oprócz referatów organizowane są liczne zabawy dla dzieci, wystawy artystyczne, wystawy zwierząt oraz mini giełdy. Głównym zadaniem przedsięwzięcia jest propagowanie wiedzy na temat ochrony żółwi, ale także właściwego postępowania i hodowania ich w warunkach wiwaryjnych.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 20 (827) z dnia 17 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »