tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 W tym tygodniu obchodzimy:

 


* 14 lutego:
Walentynki, coroczne święto zakochanych. Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem św. Walentego w Bawarii i Tyrolu. Święto to konkuruje o miano święta zakochanych z rodzimą, słowiańską Nocą Kupały lub sobótką, obchodzoną w nocy z 21 na 22 czerwca. Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemne wręczanie sobie ozdobnych karteczek, czerownych, najczęściej w kształcie serca, opatrzonych wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem.

* 15 lutego:
Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa,

* 17 lutego:
Światowy Dzień Kota, święto mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy bezdomnym kotom i uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. W Polsce obchodzone po raz pierwszy w 2006 roku z inicjatywy miesięczników ?Kot? i Cat Club Łódź. Wojciech Albert Kurowski, pomysłodawca obchodów tego święta, propaguje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem ?Rasowce?dachowcom?, podczas których kluby felinologiczne zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom.

* 20 lutego:
? Międzynarodowy Dzień Palących Fajkę,
? Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Pierwsze obchody odbyły się w 2009 roku. Ideą tego dnia jest promowanie wysiłków na rzecz zmniejszenia ubóstwa, wykluczenia społecznego i bezrobocia.

* 21 lutego:
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, ponad połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2?3 pokoleń. Od 1950 roku zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (814) z dnia 15 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »