tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 W tym tygodniu obchodzimy:

 


* 9 listopada:
? Europejski Dzień Wynalazcy,
? Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, obchodzony od 1989 roku. Upamiętnia pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas tzw. Kryształowej Nocy. Z 9 na 10 listopada 1938 roku w całych Niemczech doszło do, zainicjowanego przez władze, pogromu ludności żydowskiej. Palono synagogi, demolowano sklepy, dewastowano cmentarze, zabito około dziewięćdziesięciu Żydów, a trzydzieści pięć tysięcy wysłano do obozów koncentracyjnych. Bojówki hitlerowskie zdewastowały m.in. wnętrze synagogi we Wrocławiu oraz podarły na strzępy znajdujące się w niej zwoje Tory. Rocznicę tych wydarzeń obchodzono wcześniej jako Dzień Pamięci o Nocy Kryształowej. Od 1995 roku obchody koordynuje największa w Europie organizacja charytatywna przeciw nacjonalizmowi, faszyzmowi i rasizmowi ? UNITED for Intercultural Action, działająca na rzecz migrantów i uchodźców. Obchody mają na celu złożenie hołdu ofiarom faszyzmu i antysemityzmu. Są okazją do protestu wobec braku akceptacji ludzi i akceptacji bezprawia, sprzeciwu wobec zła, nietolerancji i neofaszyzmu oraz do promowania wartości tolerancji i szacunku dla mniejszości etnicznych, rasowych, religijnych itp.

* 11 listopada:
Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach niewoli. Ustanowione w ostatnich latach II RP i przywrócone w 1989 roku. Jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
? Dzień Służby Cywilnej: obchodzony corocznie 11 listopada od 2000 roku w Narodowe Święto Niepodległości w celu podkreślenia znaczenia roli służby cywilnej i administracji państwowej. Zwyczaj obchodzenia tego święta nie był poprzedzony specjalnym aktem prawnym. Dobór terminu obchodów wynikał z uznania przez ówczesne kierownictwo Urzędu Służby Cywilnej, które miało stwierdzić, że praca wykonywana przez członków korpusu służby cywilnej ma charakter służby niepodległemu, demokratycznemu państwu polskiemu. Obchody są okazją do wyróżnienia pracowników za ich rzetelną pracę i przyczynianie się do lepszej pracy urzędów administracji rządowej w kraju,
? dawniej Święto Orderu Virtuti Militari w latach 1933? 1989 (3 maja w latach 1919?1933).

* 12 listopada:
Światowy Dzień Bicia Rekordów.

* 13 listopada:
Polska: Święto Służby Uzbrojenia i Elektroniki (obchodzone od 2009 roku).

* 14 listopada:
Światowy Dzień Cukrzycy, święto ustanowione przez WHO ? Światową Organizację Zdrowia w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga.
? Polska: Światowy Dzień Seniora, obchodzony na arenie międzynarodowej 1 października. Tego dnia dla osób starszych organizowane są m.in. występy artystyczne, wykłady prowadzone przez specjalistów i darmowe badania. Dni poświęcone zagadnieniu starzenia się są okazją do intensywniejszego propagowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.

* 15 listopada:
? Polska: Święto Wojskowego Centrum Geograficznego (obchodzone od 2009 roku).


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (800) z dnia 9 Listopada 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »