tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Zatrudnię brukarzy/ekipy. Praca w Warszawie. ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Drzewica

 W tych strojach przedszkolaki robią furorę

 
Przedszkole Samorządowe w Drzewicy znane jest z pokaźnej kolekcji niepowtarzalnych strojów dziecięcych, prezentowanych przy różnego rodzaju okazjach na terenie miasta, gminy, powiatu, województwa i całego kraju. Podobnie jak historia placówki, najstarsze ubiory dla dzieci liczą 34 lata

Od początku istnienia drzewickie przedszkole dysponowało trzydziestoma strojami opoczyńskimi i taką samą ilością strojów krakowskich, wykonanych przez Spółdzielnię Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Opocznianka". W tych ubiorach przedszkolaki uświetniały wszystkie oficjalne uroczystości.
Z inicjatywy pracowników przedszkola w latach osiemdziesiątych XX wieku powstała kolekcja strojów rosyjskich, w których dzieci corocznie uczestniczyły w Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Pieśni i Tańca "Barwy Przyjaźni", wielokrotnie kwalifikując się do etapu wojewódzkiego. W latach dziewięćdziesiątych zbiór powiększył się o stroje cygańskie oraz eleganckie fraki dla najmłodszych dzieciaczków.
Największy rozkwit przedszkolnej garderoby nastąpił po 2000 roku. Dzięki zaangażowaniu wielu osób powstała imponująca kolekcja dziecięcych kreacji na różne okazje. Placówka wzbogaciła się o stroje szlacheckie, ułańskie, góralskie, baletowe oraz ubiory do tańców: menueta, kankana, hiszpańskiego, hawajskiego, hinduskiego. Zostały uszyte kostiumy motylków i żuczków, smerfów, krasnali, pajaców i czarownic. Powstały kompletne kreacje teatralne do jasełek i bajek: "Kopciuszek", "Koziołek Matołek", "Tymoteusz wśród ptaków".
Nie byłoby tych strojów, gdyby nie ogromny wkład pracy pomysłodawczyni, projektantki, krawcowej i choreografa w jednej osobie ? Marii Kaźmierczyk, emerytowanej nauczycielki rytmiki. Dzięki niej drzewickie przedszkolaki od wielu lat zachwycają publiczność swoimi występami.
W przygotowaniu znaczącej części kolekcji bardzo pomogli rodzice przedszkolaków, którzy zajęli się szyciem i zdobieniem strojów. Wielkie zasługi mają również pracownicy przedszkola, a wśród nich Mariola Ptaszek. Jej trud, fachowe rady i pomysły przyczyniły się do powstania pięknych ubiorów w tak dużej ilości.
Materiały na stroje pozyskiwane są od sponsorów oraz z darowizn rodziców, którzy oddają np. stare suknie ślubne lub komunijne. Resztki materiałów ofiarowują zaprzyjaźnione szwalnie. Środki finansowe na wykonanie kostiumów pozyskiwane są także od Rady Rodziców.
Piękne stroje niewątpliwie przyczyniają się do sukcesów osiąganych przez drzewickie przedszkole. Dzieci corocznie reprezentują placówkę w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Radomiu, zajmując czołowe miejsca. W Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej dwukrotnie znalazły się wśród laureatów etapu diecezjalnego i wystąpiły w finale ogólnopolskim w Krakowie.
Nie może zabraknąć przedszkola podczas obchodów Dni Drzewicy, Przedszkolnych Prezentacji Artystycznych w Opocznie, uroczystości patriotycznych i kościelnych. Przedszkolaki uświetniają wiele lokalnych uroczystości. Każdego roku wystawiają jasełka i inne programy artystyczne, np. z okazji Dnia Babci i Dziadka. Prezentując się w efektownych strojach, zawsze otrzymują gromkie oklaski i słowa uznania.Międzydiecezjalny Festiwal Kolęd i Pastorałek ? Radom 2010Ogólnopolski Konkurs Pieśni Patriotycznej ? Kraków 2011pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (859) z dnia 20 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »