tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 W trosce o zabytkowe groby

 
Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy szczególną opieką otaczają drzewicki cmentarz. Dbają o zabytkowe pomniki, grobowce i tablice nagrobne. W ostatnich tygodniach przeprowadzili szereg działań porządkowo?inwentaryzacyjnych, których efekty można było dostrzec i docenić podczas listopadowych dni zadumyW akcji porządkowania grobów brała udział liczna grupa młodzieżyPierwszy etap robót odbył się wczesną jesienią. Grupa społeczników przystąpiła do czyszczenia i prac konserwacyjno?remontowych. ? Mogliśmy przy tym liczyć na dużą pomoc ze strony harcerzy i wolontariuszy. Wspólnymi siłami udało się uporządkować zabytkowe groby oraz ich otoczenie ? zaznacza przewodnicząca stowarzyszenia, Anna Reszelewska.
W październiku przyszedł czas na inwentaryzację wszystkich grobowców, pomników i płyt nagrobnych. Najstarsze pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, inne z przełomu wieków, pierwszej dekady XX wieku i okresu przedwojennego.
W celu inwentaryzacji TPD zamówiło sto specjalnych tabliczek z numerami. Jak się później okazało, taka ilość nie wystarczyła, ponieważ drzewicka nekropolia kryje zdecydowanie więcej obiektów dawnej architektury cmentarnej, niż można było przypuszczać. Podczas prac ujawniono wiele starych grobów, zlokalizowanych w mało uczęszczanych zakątkach cmentarza.
Przed Wszystkimi Świętymi społecznicy oznaczyli więc sto zabytków. Zamówili też kolejnych pięćdziesiąt ponumerowanych tabliczek. ? Jeżeli pozwoli pogoda, prace inwentaryzacyjne dokończymy jeszcze w tym roku ? mówi przewodnicząca.
I od razu dodaje, że towarzystwo ma kolejny pomysł. Chce przygotować opracowanie książkowe ?Zabytki cmentarza drzewickiego?, zawierające mapę oraz fotografie zabytkowych grobów wraz z treścią epitafiów, które uda się odczytać. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pozycja zostanie wydana być może już w przyszłym roku.
Oczywiście żeby zrealizować ambitne plany, potrzebne są pieniądze. Dlatego tak cieszą wyniki kwesty cmentarnej, przeprowadzonej jak zawsze we Wszystkich Świętych. Członkowie TPD kwestowali od rana do późnych godzin popołudniowych. Co najważniejsze, z dużym powodzeniem.
Osoby odwiedzające groby swoich bliskich wykazały się dużą hojnością, wrzucając do puszek 2.992,31 zł oraz 5 euro. ? Była to jedna z najlepszych kwest ostatnich lat ? ocenia na zakończenie Anna Reszelewska. ? Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy i liczymy na dalsze wspieranie naszych działań.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (800) z dnia 9 Listopada 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »