tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 W podróży z TPD

 
W piątek, 5 października grupa trzydziestu dziewięciu dzieci i młodzieży z opoczyńskich szkół wyjechała na jednodniową wyprawę zorganizowaną przez zarząd powiatowy TPD w Góry Świętokrzyskie


Wycieczkowicze Święty Krzyż zdobyli od strony Nowej Słupi. Zainteresowanie dzieci wzbudził ?Kamienny pielgrzym? u podnóża Królewskiego Traktu, który według legendy każdego roku przemieszcza się o jedno ziarenko piasku. W czasie niełatwej drogi, krótkie postoje wzbogacone były ciekawymi lekcjami historii połączonej z botaniką. Na miejscu grupa zwiedziła sanktuarium relikwii św. Krzyża, muzeum klasztorne oraz kryptę Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Podczas pobytu w muzeum dzieci podziwiały trzynastowieczne rękopisy mnichów świadczące o istnieniu jednej z największych bibliotek w Europie, liczącej tysiące woluminów, w tym mające największe znaczenie, powszechnie znane ?Kazania Świętokrzyskie?. Podróżnicy poznali historię klasztoru i martyrologią jeńców radzieckich z II wojny światowej. W jednej z sal, poświęconej misjonarskim powołaniom benedyktynów, zgromadzono eksponaty z całego świata, m.in. obrazy z piasku, figurki kamienne, stroje ślubne, przedmioty codziennego użytku, a także ciekawostki jak ząb rekina czy oko słonia. Dzieci słuchały z zaciekawieniem, zadając przy tym setki pytań.
Schodząc ze św. Krzyża, grupa podziwiała przepiękną panoramę kielecczyzny.
Krótkie postoje w drodze powrotnej przeznaczono na prelekcje dotyczące alkoholizmu i narkomanii wśród młodzieży. Wycieczkowicze zwiedzili też Muzeum Galerię Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Zgromadzone tam minerały zachwycały pięknem kształtów krystalicznych form oraz bogactwem kolorów. Po zwiedzeniu wystawy można było zobaczyć obróbkę kamieni w pracowni szlifierskiej. Po powrocie do Kielc wszyscy udali się do kina na film ?Jesteś bogiem?, przedstawiający historię legendarnego zespołu ?Paktofonika? w reżyserii Leszka Dawida.
W wycieczce uczestniczyli uczniowie z ZSP nr 1, LO im. Stefan Żeromskiego, ZSS nr 1 i nr 2. Opiekę na grupą sprawowały Helena Stasiak, Jolanta Zapała, Marek Zwolski i Wiktor Biernacki.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 41 (796) z dnia 12 Października 2012r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »