tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 W mieście potrzeba toi toiów

 
Powiatowy inspektor sanitarny, Marianna Rożej apeluje do władz miasta, by w kilku punktach w mieście postawiono toi toje. Okazuje się, że załatwianie potrzeb fizjologicznych przy kontenerach, czy też bramach przez mieszkańców będących w "potrzebie" jest nagminne

Jak powiedziała szefowa sanepidu, Marianna Rożej już od kilku lat na sesjach miejskich apeluje, by w mieście w kilku punktach ustawić toi toje. Z roku na rok problem jest coraz bardziej "śmierdzący", bo ludzie coraz częściej załatwiają swoje potrzeb fizjologiczne wszędzie gdzie się da. Nawet przy dosyć ruchliwej wydawałoby się trasie, jaką jest ul. Piotrkowska. Jeden z naszych dziennikarzy w minionym tygodniu widział, jak mężczyzna załatwiał swoją potrzebę przed wejściem na czyjąś posesję. Takich przypadków nie da się uniknąć, gdyż jak mówi inspektor sanitarny, niestety coraz częściej ludzi atakują różnego rodzaju rotawirusy, w tym tzw. jelitówka. Z taką przypadłości nie mam mowy o jakimkolwiek "przeczekaniu". W czwartki w sanepidzie praktycznie drzwi się nie zamykają i nie chodzi o interesantów. Ludzie wpadają do sanepidu, by skorzystać z toalety. Poza tym w sanepidzie "urywają się telefony", gdyż dzwonią mieszkańcy skarżący się na zanieczyszczenia w pobliżu ich mieszkań, bram czy nawet garaży. Jak widać problem jest dosyć uciążliwy i trudno tu kogokolwiek winić.
W mieście jest tylko jeden szalet miejski na placu Strażackim. Z godnie z zawartą przez gminę umową powinien on być czynny w okresie wiosenno?letnim w godz. od 8.00 do 20.00 przez wszystkie dni w roku. W okresie jesienno zimowym z kolei w godz. od 8.00 do 17.00. Okazuje się, że jeden szalet miejski nie wystarcza. I trudno się dziwić. Jeśli osobą będąca w "potrzebnie" jest na ulicy Staromiejskiej to ma niezły kawałek, by biec do miejskiego szaletu. W wydziale Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska, dowiedzieliśmy się, że publiczna toaleta jest jeszcze na ryneczku przy ul. Piotrkowskiej. Jest ona czynna w tych godzinach, w których czynne jest targowisko. Dodatkowo w każdy czwartek, na czas trwania targu, wystawiane są dwa toi toie dla klientów i sprzedających na targu przy ul. Szewskiej. Jak widać to jednak zdecydowanie za mało.
Dowiedzieliśmy się, że jak na razie nie ma planów, by w mieście postawić więcej toi toiów. Takiego wydatku nie uwzględniono także w budżecie gminy. Może taki zapis znajdzie się w przyszłorocznym budżecie. Zdecydowanie lepszym, ale też znacznie droższym, rozwiązaniem byłoby wybudowanie w newralgicznych punktach miasta jeszcze kilku szaletów. W przypadku toi toiów istnieje obawa, że byłyby one niszczone przez wandali. Tak samo jak dziej się to ze znakami drogowymi czy też koszami na śmieci, bo przecież wyobraźnia ludzka nie zna granic.
Na pojawienie się w mieście kilku toi toiów trzeba będzie jeszcze poczekać. Ciekawe tylko, czy jeżeli już się pojawią, nie znajdą się i tacy, którzy będą narzekać na ich widok w mieście. Ale z dwojga złego lepszy widok toi toiów, niż...


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (836) z dnia 19 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »