tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 W hołdzie Hubalowi

 
W niedzielę, 14 kwietnia w Karolinowie, członkowie Stowarzyszenia Ułanów im. OWWP mjr Hubala zorganizowali uroczystość pod pomnikiem poświęconym oddziałowi szalonego majora. Złożono kwiaty i zapalono znicze w miejscu, w którym znajdowała się gajówka, jedno z ostatnich miejsc postoju mjra Henryka Dobrzańskiego?Hubala

Wśród delegacji uczestniczących w uroczystościach znaleźli się przedstawiciele starostwa i gminy w Tomaszowie Mazowieckim, Nadleśnictwa Smardzewice, mieszkańcy Karolinowa i okolic oraz kilkunastu członków Stowarzyszenia Ułanów. Głos zabrał Leszek Zapart, prezes Stowarzyszenia. Zapewnił, że tego typu uroczystości będą odbywać się częściej, by pamięć o Oddziale Wydzielonym Wojska Polskiego i jego dowódcy nigdy nie zaginęła. Ułani chętnie pozowali do zdjęć i zapraszali do udziału w uroczystościach rocznicy śmierci majora, które odbędą się 28 i 30 kwietnia w Anielinie.
Major Henryk Dobrzański przebywał w gajówce Karolinów 14 i 15 kwietnia 1940 roku, gdzie dotarł z resztką swojego oddziału z leśniczówki w Zarzącinie. Wówczas Hubal przemieszczał się z miejsca na miejsce, ścigany przez Niemców. Były to ostatnie dni życia majora. Został przyjęty przez miejscowego gajowego Michała Różańskiego. Z Karolinowa oddział udał się do gajówki Książ, a po kilkunastu dniach dotarł do Anielina, gdzie 30 kwietnia mjr Henryk Dobrzański?Hubal, zginął w potyczce z Niemcami.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (823) z dnia 19 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »