tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 W geotermii i wśród rycerzy

 
Ekologicznie znaczy logicznie

We wtorek, 6 października Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie zorganizował wycieczkę do Uniejowa. Wyjazd odbył się w ramach programu edukacji ekologicznej powiatu „Ekologicznie znaczy logicznie” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Geotermia Uniejów jest nowoczesną, prężnie rozwijającą się instytucją, która została powołana w celu zagospodarowania wód termalnych, prawdziwego skarbu ziemi uniejowskiej. Jednym z cenniejszych zastosowań wód geotermalnych, realizowanym przez spółkę Geotermia Uniejów jest ogrzewanie miasta. Ciepłownia geotermalna połączona z olejową kotłownią szczytową ma docelowo zaopatrywać w ciepło ok. 70% budynków w Uniejowie.
Po wizycie w Geotermii żarnowianie udali się do kasztelu rycerskiego „Na gorących źródłach”, gdzie młodzież miała okazję wziąć udział w interaktywnej lekcji historii. Zajęcia miały formę zabawy. Była pogadanka o rycerzach i stroju rycerskim, w tym pokaz ubierania rycerza w zbroję przez jego giermka, była także nauka rzutu włócznią, strzelania z łuku oraz walki mieczem na specjalnej machinie. Taka forma poznawania historii średniowiecza wyraźnie przypadła uczniom do gustu.
Ostatnim punktem wycieczki okazała się kąpiel w basenach termalnych położonych u podnóża XIV-wiecznego zamku otoczonego XIX-wiecznym parkiem. Baseny zachęcają przyjezdnych gorącymi kąpielami w leczniczych solankach termalnych.
Po wyciecze został przeprowadzony test ekologiczny o zastosowaniu źródeł odnawialnych Ziemi oraz o ochronie środowiska. Pierwsze miejsce zajął Adam Wronkowski, drugie Magdalena Ciach, trzecie Małgorzata Grochowiecka. Wyróżnienia otrzymali: Marcin Tomasz Wilk, Michał Stańczyk, Krystian Wilk, Krzysztof Kubat i Martyna Zielińska.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (641) z dnia 23 Października 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »