tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Włamanie do mózgu

 
Zdaniem psychologa

Wpływanie na innych ludzi to jedna z ważniejszych umiejętności, jakich człowiek powinien się nauczyć. Jeśli się to umie, życie jest ciekawsze, bardziej spełnione i przyjemniejsze. Jakie są skuteczne sposoby wpływania na innych?
Naukowcy dostali od różnych instytucji mnóstwo pieniędzy na opracowanie technik manipulacji. Obecna wiedza na temat zmieniania ludzkich postaw jest tak obszerna, że książki, które o tym napisano trudno byłoby upchnąć w normalnym pokoju, nawet gdyby je układać pod sam sufit. Niektóre techniki manipulacji są szalenie interesujące, jednocześnie zaś bardzo proste do zastosowania.

Dotykaj ludzi
Świetny film „Barwy kampanii” rozpoczyna się od sceny, na której w zwolnionym tempie widzimy polityka, ściskającego ludziom dłonie. Każdy uścisk jest nieco inny – czasem twardy i męski, czasem delikatny, niekiedy polityk drugą ręką przytrzymuje łokieć rozmówcy, czasem poklepuje go itp.
W wielu naukowych badaniach dowiedziono, że jeśli prosimy kogoś o spełnienie naszej prośby a prośbie tej towarzyszy lekkie dotknięcie rozmówcy, to szanse na uzyskanie tego, co się chce rosną.
Dotykać należy dłoni lub ramion, ale już nie brzucha, szyi albo – broń Boże! – sfer genitaliów.

„Drzwiami w twarz”
Treść tej niezbyt szczęśliwie przetłumaczonej z języka angielskiego techniki, brzmi: Chcesz aby ktoś spełnił twoją prośbę, to poprzedź ją większą prośbą, na której spełnieniu ci nie zależy.
„Mamo chcę pojechać z chłopakiem na wakacje pod namiot. Nie ma mowy, za młoda jesteś. No to chociaż pozwól mi jutro pójść z nim na imprezę”.
Technika ta jest bardzo skuteczna zwłaszcza przy targowaniu się, ponieważ jej ofiara ma wrażenie, że to ona manipuluje, a nie, że jest poddana manipulacji.
– Zobaczyłam na straganie piękną torebkę, aż mi się oczy do niej zaświeciły. Chciałam ją mieć. Gdy zapytałam o cenę, sprzedawca wymienił sumę, na którą żadną miarą nie mogłam się zgodzić. Zaproponowałam cenę o połowę niższą! Kręcił nosem, ale widziałam, że wystarczy dorzucić parę złotych i się zgodzi. Byłam bardzo zadowolona i dumna z siebie, że wytargowałam ją za pół ceny. Weszłam nawet na stronę firmy, która produkuje te torebki i wtedy dopiero zrozumiałam, jak sprzedawca mnie wykiwał. Okazało się, że mogłabym ją kupić za połowę tego, co zapłaciłam.
Generalnie w wielu (ale nie we wszystkich) sytuacjach spełnia się twierdzenie: „Żądaj wiele. Im więcej żądasz, tym więcej dostaniesz.”

Używaj imienia
Zwrócenie się do kogoś z prostą prośbą: „Możesz mi pożyczyć pieniądze?” jest niemal o połowę mniej skuteczne niż prośba, zawierająca imię: „Marcin, czy możesz mi pożyczyć pieniądze?” To ciekawe zjawisko – użycie imienia działa bowiem zupełnie inaczej niż użycie nazwiska: „Florkowski, możesz pożyczyć mi pieniądze?”
Gdy słyszymy z czyichś ust własne imię, narzuca się nam wrażenie, że jesteśmy przez rozmówcę lubiani, a chętniej spełnia się prośby osób, które nas lubią. Można tu pokusić się nawet o ogólny przepis na dobre relacje międzyludzkie: „Chcesz aby inni cię lubili, staraj się mówić im po imieniu.”
Czy manipulacja jest zła? Z manipulacją jest tak jak z energią atomową – można jej użyć do zabijania albo do wytwarzania prądu. Któż nie chciałby być poddany manipulacji, w wyniku której stałby się człowiekiem szczęśliwym, sprawnie działającym i bogatym? Nie ma sensu potępiać manipulacji w czambuł ani ślepo się przed nią bronić. Lepiej jest dobrze ją poznać i zrozumieć czy w określonej sytuacji jest stosowana w zbożnym celu.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (677) z dnia 2 Lipca 2010r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »