tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdrowie

 Uzasadnienie okrucieństwa

 

Ludzie od zawsze byli okrutni. Od tysięcy lat istnienia cywilizacji ludzie prowadzili wojny, w wyrafinowany sposób zadawali bliźnim cierpienia, wymyślali nowe bronie itd. Okrucieństwo przydarza się każdego dnia. Dlaczego ludzie ? także dzieci ? zdolni są do strasznych czynów, co nas pcha do wyrządzaniu bólu sobie lub innym?

Epidemia zła
Pani Bissell doświadczyła we wczesnej młodości wielu aktów przemocy. Pisała o tym tak: Moje dzieciństwo było bezustannym horrorem. Każdego dnia ojciec bił mnie skórzanym paskiem do ostrzenia brzytwy. Jednym ze straszniejszych momentów był ?figiel salonowy?, za którym ojciec przepadał. Sadzał mnie sobie na ramionach i śmiejąc się do rozpuku tańczył po pokoju. Potem przechodził przez drzwi, waląc moją głową w ścianę ponad nimi. W wieku 6 lat mnie zgwałcił (?). Kiedy umarł opiekowała się mną jego matka i nadal okrutnie mnie biła. Jestem przekonana, że kiedyś traktowała tak samo mojego ojca. Gdy wyszłam za mąż w 1947 r. bardzo chciałam mieć dzieci. Wierzyłam, że potrafię je kochać i one pokochają mnie. Niemal od urodzenia wszystkie je maltretowałam. Mój syn Patryk stał się dla mnie głównym obiektem. Biłam go po plecach i nogach skórzanym paskiem, trzymając jednocześnie za rękę by mi nie uciekł. Spoglądał mi w oczy spokojnym opanowanym wzrokiem, który przypominał mi moje dzieciństwo, więc jeszcze mocniej wymachiwałam paskiem, dopóki w jego oczach nie pojawił się strach. Jej syn, Patryk Bissell był bardzo utalentowany ? został wybitnym tancerzem baletowym. Równocześnie jednak rozwijał w sobie zgubne nałogi: dużo pił i brał narkotyki. W jednym z wywiadów powiedział: ?Kiedy mam udany występ karzę sam siebie narkotykami. Próbuję siebie zniszczyć. To taki dziwny proces?. Zmarł w wieku 30 lat, po przedawkowaniu kokainy.
Nie wierzę, by jakikolwiek śmiertelnik ? pisała dalej pani Bissell ? był w stanie przerwać te powtarzające się cykle horroru. Mam tylko nadzieję, że nikt nie doświadczy więcej takiej udręki jakim było moje życie i życie, które zgotowałam swojemu synowi.
Oto jedno z ważnych źródeł zła. Ludzie niekochani, poniżani, maltretowani lub lekceważeni noszą w sobie ból. A przeżyte nieszczęście rodzi wewnętrzny przymus krzywdzenia. Próbujemy podrzucić komuś gorący kamień, który parzy nasze serce. Można to nazwać ?przymusem zemsty?, pozostaje on przeważnie nieświadomy. A gdy krzywda rodzi krzywdę, zło staje się zarazą.

Bestia w każdym z nas
Wielu psychologów uważa, że w każdym z nas tkwi bestia, która tylko czeka aby pokazać swoje kły. Wbrew temu mniemaniu wykonano jednak serię eksperymentów, które dobitnie wykazały, że do okrucieństwa zdolni są zwykli, przeciętni, normalni ludzie.
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, do jak podłych czynów jesteśmy zdolni wtedy, gdy ?zmuszą? nas okoliczności. Wbrew własnej woli potrafimy kłamać, kraść, lekceważyć innych, przechodzić obojętnie obok cierpiących, a nawet zabić. Udowadnia to naprawdę wiele eksperymentów psychologicznych.
W dodatku po skrzywdzeniu kogoś zaczynamy sami siebie usprawiedliwiać. Staramy się znaleźć winę w naszej ofierze. Jeśli na ulicy leży człowiek, a my przechodzimy obok obojętnie, to szybko znajdujemy ku temu wytłumaczenie: ?To z pewnością pijak, upił się do nieprzytomności?, tak jakby winą leżącego było to, że mu nie pomagamy. Niestety gdy już dokonamy takiego samousprawiedliwienia, jest nam o wiele łatwiej po raz drugi wyrządzić tę samą krzywdę.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (728) z dnia 24 Czerwca 2011r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »