tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

  Uwaga na dzieci

 
Gospodarstwo rolne jest dla dzieci nie tylko domem, placem zabaw, ale czasami także miejscem pracy ? niestety nie zawsze bezpiecznym

Każdego roku bardzo dużo dzieciaków ulega wypadkom podczas prac rolniczych lub na skutek przebywania w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarskich. Świat dorosłych różni się od świata dziecka. Dziecko nie potrafi dostrzec zagrożenia i przewidzieć nieszczęścia. Wszystko wydaje mu się łatwe, bezpieczne i stworzone do zabawy. Chroniąc dzieci przed wypadkiem należy im zapewnić stałą opiekę dorosłych, zabezpieczając sprzęt i niebezpieczne miejsca. Żeby chronić dzieciaki przed niebezpieczeństwami potrzebna jest wiedza na temat zagrożeń i umiejętność przewidywania zachowań dziecka.
Największym zagrożeniem są otwory zbiorników gnojowicy, studzienki, otwory na strychach i poddaszach budynków inwentarskich. Dzieci często doznają urazów przy eksploatowanych w gospodarstwie maszynach i urządzeniach, podczas pomocy przy żniwach, wykopkach i sianokosach bądź w czasie transportu plonów.
Narażone są również na choroby odzwierzęce i uszkodzenia ciała spowodowane przez zwierzęta gospodarskie. Zdarzają się zatrucia środkami ochrony roślin, szczególnie wtedy, gdy przechowywane są w opakowaniach po artykułach spożywczych. Dzieci wiejskie narażone są też na wszystkie inne niebezpieczeństwa, z którymi mają do czynienia ich koledzy z miasta. Prawie wszystkie dzieciaki lubią wspinać się na dachy i drzewa, niestety wybiegają na ulicę, bawią się zapałkami. Mogą zatruć się lekami przechowywanymi w nietypowym miejscu czy opakowaniu.
Niestety często sami dorośli prowokują wypadki np. poprzez pozostawienie na podwórzu ciągnika rolniczego z pracującym silnikiem, opartej o ścianę kosy, nie zakrytej studzienki, zostawienie na mokrej posadzce przewodu elektrycznego od parnika, czy też przechowywanie benzyny, kwasu siarkowego lub środków ochrony roślin w nieoznakowanych naczyniach. Taka lekkomyślność i brak wyobraźni mogą okazać się tragiczne w skutkach.
Szczególnej troski i opieki wymagają dzieci przyjeżdżające z miasta na wieś. Często dzieci te nie rozumieją otoczenia, są bardziej bezkrytyczne wobec zagrożeń i często ulegają wypadkom.
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że pomoc dzieci w gospodarstwie jest naturalna i często konieczna. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko nie powinno pracować ponad swoje siły, a zwłaszcza wykonywać prac szkodliwych i niebezpiecznych. Opublikowany w 1998 roku wykaz prac, których nie należy powierzać dzieciom do 15 lat, jest nadal aktualny. Na pierwszym miejscu znajduje się w nim kierowanie ciągnikami i innymi maszynami samobieżnymi. Niewskazane jest również sprzęganie, czy rozprzęganie maszyn i narzędzi, przyczep i wozów z ciągnikami, a nawet pomaganie przy tych czynnościach. Nie należy zlecać dzieciom obsługi: kombajnów, maszyn żniwnych, kosiarek rolniczych, pras do słomy i siana, kopaczek do zbioru okopowych, sieczkarni, śrutowników, gniotowników, mieszalników, rozdrabniaczy, młocarni, pił łańcuchowych i tarczowych, dmuchaw, przenośników taśmowych i ślimakowych, parników, kotłów do gotowania, ładowaczy i mechanicznych podnośników, a także obsługi zwierząt, które mogą być agresywne.
Niebezpieczne dla dziecka jest przebywanie na pomostach sadzarek do ziemniaków i siewników, ścinanie, załadunek i rozładunek drewna oraz jakikolwiek kontakt z wapnem nawozowym (palonym), rozpuszczalnikami organicznymi i chemicznymi środkami ochrony roślin. Pełną listę prac, których nie wolno powierzać najmłodszym można zaleźć na stronie internetowej www.krus.gov.pl. Jedno jest pewne świadomość zagrożeń, połączona z nadzorem rodzicielskim, może uchronić dzieci przed urazami i wypadkami.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (784) z dnia 20 Lipca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »