tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

Zatrudnię brukarzy/ekipy. Praca w Warszawie. ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Uwaga na bezpańskie zwierzęta

 
Sanepid ostrzega


Bezpańskie psy i koty stanowią duże zagrożenie dla mieszkańców powiatu, szczególnie dzieci w okresie wakacji. Dużym stresem dla dziecka i rodziców jest pogryzienie przez psa, często okaleczenie, szycie rany i szczepienia przeciwko wściekliźnie. Bezpańskie zwierzęta stanowią duże obciążenie dla ochrony zdrowia, inspekcji sanitarnej i weterynaryjnej. Pokąsany pacjent powinien zgłosić się do lekarza w celu uzyskania pierwszej pomocy i ewentualnego skierowania do poradni chorób zakaźnych, w której lekarz podejmuje decyzję o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Jednocześnie lekarz zgłasza przypadek do inspekcji sanitarnej, a lekarz weterynaryjny ustala czy pies jest szczepiony i prowadzi obserwację psa.
Jak rozpoznać chore zwierzę? Domowe zwierzęta stają się agresywne i nieufne, dzikie zwierzęta, wbrew swojemu instynktowi nie boją się człowieka, objawami są ślinotok i wodowstręt.
Sanepid przestrzega, że nigdy nie wolno być, pewnym, że obcy pies, który ugryzł jest zdrowy. Dlatego bardzo ważne jest w miarę możliwości zapobieganie kontaktom z dzikimi zwierzętami, bezpańskimi psami i kotami i masowe szczepienia psów i kotów.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (734) z dnia 5 Sierpnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »